Autor: Zofia Barczewska

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

WYBORY PAMIĘCI

Na czym polega wybiórczość pamięci? Dlaczego czasem nie możemy sobie przypomnieć ważnego numeru telefonu?Jak emocje wpływają na naszą pamięć? Na czym polega wybiórczość pamięci? Czemu ona służy? Jak emocje wpływają na naszą pamięć? Odpowiada ANDRZEJ HANKAŁA. Dr. hab. Andrzej Hankała jest adiunktem katedry psychologii uczenia się i pamięci Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w badaniach nad pamięcią, szczególnie nad wybiórczością procesów pamięci i percepcji. Opublikował wiele prac z tego zakresu.

Czytaj więcej

KATASTROFY STARANNIE OBMYŚLANE

O zaniedbanych talentach, mamidłach i destrukcyjnych emocjach mówi LUBOMIRA SZAWDYN.

Czytaj więcej

RAZEM, A JEDNAK OSOBNO

Dlaczego ludzie wyjeżdżają do pracy,skazując się na rozłąkę z partnerem? Co naprawdę kryje się za takimi decyzjami?Czy związki na odległość mają szansę na przetrwanie?Powody, dla których ludzie wyjeżdżają, skazując się na rozłąkę z partnerem, wyjaśnia BARBARA SMOLIŃSKA. O problemach związanych z długą rozłąką partnerów mówi doktor Barbara Smolińska. Barbara Smolińska jest terapeutą. Zajmuje się terapią indywidualną, małżeńską i rodzinną. Od wielu lat związana jest z Laboratorium Psychoedukacji. Wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Współpracuje z miesięcznikiem „Dziecko”. Jest mężatką, ma czworo dzieci.

Czytaj więcej

LUDZKI POCZĄTEK

Piotr Pacewicz jest zastępcą redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, psychologiem z wykształcenia. Był jednym z inicjatorów akcji „Rodzić po ludzku” organizowanej przez „Gazetę Wyborczą”. Akcja ta jest przykładem, jak dzięki wiedzy psychologicznej i działaniu mediów zmienił się ważny fragment rzeczywistości - narodziny dziecka.

Czytaj więcej

PSYCHOLOGIA LEPSZEGO ŻYCIA

Jak psychologia pomaga osiągać jakość życia? Czy można się nauczyć odczuwania szczęścia? Jakie cechy sprzyjają zdrowiu? Czym jest doświadczenie przepływu? O nowym kierunku w psychologii opowiada Ewa Trzebińska. Ewa Trzebińska jest profesorem psychologii, kieruje Zakładem Psychologii Pozytywnej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Zajmuje się rozwojem i zaburzeniami tożsamości. Jest redaktorem naczelnym wydawanego przez SWPS pisma „Psychologia Jakości Życia”. Napisała książkę „Dwa wizerunki własnej osoby. Studia nad sposobami rozumienia siebie”.

Czytaj więcej

Po co nam dzieci

Barbara Smolińska jest psychoterapeutą. Zajmuje się terapią indywidualną, małżeńską i terapią rodzin. Od wielu lat związana jest z warszawskim Laboratorium Psychoedukacji. Wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Współpracuje z miesięcznikiem "Dziecko".

Czytaj więcej

Wyuczona bezradność

Co łączy osoby w depresji, blondynki i osoby starsze? Kiedy stajemy się bezradni? Czy szkoła uczy bezradności?

Czytaj więcej

Wystarczająco dobra matka

Kiedy powinniśmy zdecydować sięna dziecko? Czy narodziny dziecka zagrażają związkowi? Czy matka musi rezygnować ze swojego życia zawodowego? O źródłach lęku przed macierzyństwem, obawach młodych matek i mądrym rodzicielstwie mówi Barbara Smolińska, terapeutka. Zajmuje się terapią indywidualną, małżeńską i terapią rodzin.

Czytaj więcej

LUDZIE W PRZESTRZENI

Kiedy architektura sprzyja społeczeństwu obywatelskiemu? Gdzie mieszka klasa metropolitalna? Kto jest zglokalizowany? – odpowiada MARIA LEWICKA. Prof. Maria Lewicka pracuje na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się racjonalnością myślenia i działania, procesami wartościowania, przekonaniami społeczno-politycznymi oraz psychologią środowiskową (wpływ środowiska miejskiego na zachowania ludzi, mapy poznawcze otoczenia, identyfikacja z miejscem, pamięć miejsca). Napisała wiele artykułów i książek. Stale współpracuje z ośrodkami naukowymi w Norwegii i z Uniwersytetem im. Iwana Franka we Lwowie. Pasjonuje się historią Europy Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa Austro-Węgier (m.in. Czechy, Galicja Zachodnia i Wschodnia), a także historią Lwowa i Warszawy. Lubi fotografować. Ma 54 lata.

Czytaj więcej

UCZUCIA ZAMROŻONE W CIELE

Co pamięta nasze ciało? Czy ciało przechowuje ślady przeszłych zdarzeń? O czym może świadczyć to, że ktoś się czerwieni albo często ma infekcje pęcherza?Czy ciało nigdy nie kłamie? Co i jak pamięta nasze ciało – wyjaśnia MICHAEL RANDOLPH. Michael Randolph od 1977 roku jest psychoterapeutą. Przygotowanie psychoterapeutyczne zdobył w Stanach Zjednoczonych, a wiedzę z zakresu pracy z ciałem w Niemczech i Anglii (na początku lat 80.). Mieszka w Tuluzie (południowo-zachodnia Francja) i tu prowadzi prywatną praktykę. Jest sekretarzem francuskiego Narodowego Związku Psychoterapeutów, a także redaktorem naczelnym pisma „Actua Psy”. Choć praktyka terapeutyczna Michaela Randolpha dotyczy głównie pracy z ciałem, uważa on siebie za reprezentanta podejścia eklektycznego integrującego różne tradycje psychoterapeutyczne.

Czytaj więcej

WSZYSTKO O TWOJEJ AGRESJI

Czym jest agresja werbalna? Czy polityk musibyć agresywny? Co różni agresję dzieci od agresji dorosłych? O źródłach i formach agresji, o jej zróżnicowaniu w zależności od płci i środowiska kulturowego mówi Adam Frączek. Profesor Adam Frączek jest psychologiem i pedagogiem, rektorem Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się problemem agresji interpersonalnej, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.O źródłach i formach agresji mówi ADAM FRĄCZEK.

Czytaj więcej