Autor: Wiesław Sikorski

Dr hab.; Profesor Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, jest psychologiem klinicznym, psychoterapeutą i neuropedagogiem. Napisał m.in.: Gesty zamiast słów. Psychologia i trening komunikacji niewerbalnej; Niewerbalna komunikacja interpersonalna. Doskonalenie przez trening; Komunikacja terapeutyczna. Relacja pozasłowna.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak uzupełniać zasoby energii poprzez kontakt z naturą?

Badania dowodzą, że widok natury – krajobrazu za oknem, rzeki, lasu lub choćby jednego drzewa – skutecznie obniża poziom stresu i to już po kilku minutach. Dodatkowo łagodzi ból i niepokój, w efekcie przyspiesza zdrowienie. Dlaczego więc tak często pozbawia się kontaktu z naturą tych, którzy tego najbardziej potrzebują, czyli pacjentów w szpitalach?

Czytaj więcej

Śmiej się na zdrowie

„Śmiech jest jak aspiryna, tylko działa dwa razy szybciej” – mawiał komik Gaucho Marx. A badania potwierdzają, że śmiech stanowi niemal panaceum: uśmierza ból, chroni serce, redukuje stres i poprawia odporność. Co więcej, jest powszechnie dostępny, bezpłatny i działa bez skutków ubocznych.

Czytaj więcej

Uśmiech za uśmiech

Jeden uśmiech może zmienić wiele w życiu – czyimś i naszym własnym. Dlaczego więc nie korzystamy z niego tak często, jak byśmy mogli?

Czytaj więcej

Wysocy górą

Wbrew regule poprawności politycznej ustalenia badaczy dowodzą, że wysokie osoby mają się lepiej: więcej w życiu osiągają, więcej zarabiają, łatwiej znajdują partnerów, cieszą się lepszym zdrowiem i ogólnie żyją dłużej niż ludzie niżsi. Dlaczego tak się dzieje? Czy można to zmienić, skoro wzrostu zmienić nie sposób?

Czytaj więcej

50 twarzy uśmiechu

Keep smiling – mawiają Amerykanie. Trudno odmówić im racji. Za jeden uśmiech zyskać można naprawdę wiele… pod warunkiem, że jest szczery. A tego nie sposób udawać. Nie chodzi o wymuszony grymas jak u hollywoodzkich gwiazd. Szukajmy powodów do radości, a uśmiech pojawi się na naszej twarzy, ten autentyczny.

Czytaj więcej

iGarb rodzi uległość

Pochylamy się nad smartfonami w nadziei, że znajdziemy tam coś, co pozwoli nam efektywniej działać. W rzeczywistości kontakt z nimi może pozbawić nas tak pewności siebie, jak i skuteczności.

Czytaj więcej

Wyborcze manipulacje

Wyborcy patrzą politykom na ręce. Patrzą też na ich usta, nogi, oczy. Mimika czy gesty więcej bowiem mówią o kimś niż słowa. I mogą przesądzić o wyniku wyborów.

Czytaj więcej

Co mówisz, jak stoisz czy siedzisz

Stoisz prosto czy trochę się garbisz? Rozsiadasz się w fotelu czy przysiadasz na skraju? Bawisz się butem, zakładasz nogę na nogę, kostkę prawej nogi na lewe kolano – to wszystko zdradza twoje uczucia i zamiary.

Czytaj więcej

Kroki mówią

Przejdź parę metrów, zrób kilka kroków, podbiegnij..., a powiem ci, kim jesteś. Analiza chodu to źródło cennych informacji o nas. Inaczej chodzą optymiści, manipulanci i szefowie, a inaczej kandydaci na ofiary i wieczni pechowcy.

Czytaj więcej

Piękno rządzi

Świat należy nie tyle do odważnych, co urodziwych. Uroda jest najlepszym listem polecającym - twierdził Michel de Montaigne. Otwiera drzwi, zjednuje serca, pomaga zdobyć partnera i ciekawą pracę. Czy naprawdę pięknym żyje się lepiej?

Czytaj więcej

Co mówi wnętrze

Pokaż mi swój pokój, a powiem ci, kim jesteś... Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele mówi o nas miejsce, gdzie mieszkamy lub pracujemy. I jak bardzo wpływa na nasze samopoczucie i wzajemne relacje.

Czytaj więcej