Autor: Wiesław Sikorski

Dr hab.; Profesor Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, jest psychologiem klinicznym, psychoterapeutą i neuropedagogiem. Napisał m.in.: Gesty zamiast słów. Psychologia i trening komunikacji niewerbalnej; Niewerbalna komunikacja interpersonalna. Doskonalenie przez trening; Komunikacja terapeutyczna. Relacja pozasłowna.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Śmiej się na zdrowie

„Śmiech jest jak aspiryna, tylko działa dwa razy szybciej” – mawiał komik Gaucho Marx. A badania potwierdzają, że śmiech stanowi niemal panaceum: uśmierza ból, chroni serce, redukuje stres i poprawia odporność. Co więcej, jest powszechnie dostępny, bezpłatny i działa bez skutków ubocznych.

Czytaj więcej

Uśmiech za uśmiech

Jeden uśmiech może zmienić wiele w życiu – czyimś i naszym własnym. Dlaczego więc nie korzystamy z niego tak często, jak byśmy mogli?

Czytaj więcej

Wysocy górą

Wbrew regule poprawności politycznej ustalenia badaczy dowodzą, że wysokie osoby mają się lepiej: więcej w życiu osiągają, więcej zarabiają, łatwiej znajdują partnerów, cieszą się lepszym zdrowiem i ogólnie żyją dłużej niż ludzie niżsi. Dlaczego tak się dzieje? Czy można to zmienić, skoro wzrostu zmienić nie sposób?

Czytaj więcej

50 twarzy uśmiechu

Keep smiling – mawiają Amerykanie. Trudno odmówić im racji. Za jeden uśmiech zyskać można naprawdę wiele… pod warunkiem, że jest szczery. A tego nie sposób udawać. Nie chodzi o wymuszony grymas jak u hollywoodzkich gwiazd. Szukajmy powodów do radości, a uśmiech pojawi się na naszej twarzy, ten autentyczny.

Czytaj więcej

iGarb rodzi uległość

Pochylamy się nad smartfonami w nadziei, że znajdziemy tam coś, co pozwoli nam efektywniej działać. W rzeczywistości kontakt z nimi może pozbawić nas tak pewności siebie, jak i skuteczności.

Czytaj więcej

Wyborcze manipulacje

Wyborcy patrzą politykom na ręce. Patrzą też na ich usta, nogi, oczy. Mimika czy gesty więcej bowiem mówią o kimś niż słowa. I mogą przesądzić o wyniku wyborów.

Czytaj więcej

Co mówisz, jak stoisz czy siedzisz

Stoisz prosto czy trochę się garbisz? Rozsiadasz się w fotelu czy przysiadasz na skraju? Bawisz się butem, zakładasz nogę na nogę, kostkę prawej nogi na lewe kolano – to wszystko zdradza twoje uczucia i zamiary.

Czytaj więcej

Kroki mówią

Przejdź parę metrów, zrób kilka kroków, podbiegnij..., a powiem ci, kim jesteś. Analiza chodu to źródło cennych informacji o nas. Inaczej chodzą optymiści, manipulanci i szefowie, a inaczej kandydaci na ofiary i wieczni pechowcy.

Czytaj więcej

Piękno rządzi

Świat należy nie tyle do odważnych, co urodziwych. Uroda jest najlepszym listem polecającym - twierdził Michel de Montaigne. Otwiera drzwi, zjednuje serca, pomaga zdobyć partnera i ciekawą pracę. Czy naprawdę pięknym żyje się lepiej?

Czytaj więcej

Co mówi wnętrze

Pokaż mi swój pokój, a powiem ci, kim jesteś... Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele mówi o nas miejsce, gdzie mieszkamy lub pracujemy. I jak bardzo wpływa na nasze samopoczucie i wzajemne relacje.

Czytaj więcej