Wyborcze manipulacje
Wiesław Sikorski Mózg i umysł Charaktery 10/2019
Wyborcy patrzą politykom na ręce. Patrzą też na ich usta, nogi, oczy. Mimika czy gesty więcej bowiem mówią o kimś niż słowa. I mogą przesądzić o wyniku wyborów.

TEKST POCHODZI Z CHARAKTERÓW NR 10/2019. W SPRZEDAŻY OD 24 WRZEŚNIA
Sądzimy, że w politycznych bojach liczą się argumenty i programy. Nic bardziej mylnego. Dobitnie dowodzi tego badanie, jakie przeprowadził Alexander Todorov, profesor psychologii z Princeton University. Pokazał uczestnikom zdjęcia kilkunastu kandydatów ubiegających się o miejsce w senacie i poprosił, by wskazali tych, którzy mają największe szanse wygrać wybory. Otóż badanym wystarczyło jedno spojrzenie na fotografie, by w 70 proc. trafnie przewidzieć faktyczne wyniki głosowania! Nie padło ani jedno słowo, wystarczyło, że ujrzeli twarze kandydatów!
Klątwa Kinnocka
Wybieramy oczami. Wygląd jest orężem polityka. Jak zatem ma wyglądać? Przede wszystkim powinien sprawiać wrażenie osoby zdrowej i pełnej młodzieńczej energii, a temu służą energiczne ruchy, gładka, opalona cera i... gęste włosy. A jeśli ma braki w uwłosieniu?
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówWiesław Sikorski
jest psychologiem klinicznym, psychoterapeutą i pedagogiem kultury. Pracuje w Instytucie Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Posiada I stopień specjalizacji w zakresie psychologii klinicznej.Autor 160 publikacji naukowych i popularnonaukowych oraz kilku książek, m.in.: Bezsłowne komunikowanie się w psychoterapii (2010), Werbalne i niewerbalne oddziaływania w psychoterapii (2009), Gesty zamiast słów. Psychologia i trening komunikacji niewerbalnej (2007). Terenem jego aktywności naukowej jest komunikacja interpersonalna (zwłaszcza niewerbalna) w psychoterapii, edukacji i kontaktach międzyludzkich.