Autor: Katarzyna Kucewicz

Jest psychologiem i psychoterapeutą. Ukończyła Instytut Psychologii Zdrowia PTP. Pracowała jako psycholog w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, obecnie współtworzy Ośrodek Psychoterapii i Coachingu Inner Garden. W kręgu jej zainteresowań znajduje się głównie psychoterapia schematów, systemowa, psychogenealogia oraz zagadnienie traumy i jej dziedziczenia.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Kiedy kontekst ma znaczenie w postrzeganiu ciała?

Gdy Japończyk patrzy w lustro w Japonii, to nie pyta, czy dobrze wygląda, czy ma wystarczająco ładny nos lub oczy. Tylko raczej czy jak tak wyjdzie na ulicę, do pracy, to co będzie dalej? W zależności czy wychodzi na ulicę, czy idzie do onsenu, liczy się przede wszystkim kontekst – dokąd idzie, z jakimi ludźmi się dzisiaj spotka.

Czytaj więcej

Prezenty – z głowy czy od serca?

Koniec listopada i początek grudnia to czas świątecznej gorączki, czyli moment, kiedy zaczynamy rozglądać się za prezentami bożonarodzeniowymi. Oczywiście, niektórzy kupują prezenty znacznie wcześniej, a są też tacy, którzy dopiero 24 grudnia rano podejmują ostateczną decyzję, co kupić. Czy istnieje właściwa droga? Jakie prezenty, dla kogo wybierać?

Czytaj więcej

Wysoko wrażliwe kontrowersje, czyli czym jest, a czym nie jest wysoka wrażliwość?

Wokół wysokiej wrażliwości trwa żarliwa dyskusja między osobami, które doceniają tę koncepcję, a tymi, które zarzucają jej niską merytoryczność. W mediach społecznościowych można znaleźć liczące setki tysięcy osób grupy wspierające WWO (osoby wysoko wrażliwe), jak i profile całościowo odrzucające tę koncepcję. Czytelnik niezwiązany z psychologią może doświadczyć swoistego zagubienia – czy wysoka wrażliwość istnieje, czy nie?

Czytaj więcej

Kiedy świata jest za dużo, czyli sceny z życia wrażliwych smoków

Osoby wysoko wrażliwe często czują się odmieńcami, dziwakami, jakby pochodziły z innego świata. Jak żyć wśród ekstrawertyków, będąc osobą wysoko wrażliwą? Co robić, a czego nie robić ze swoją wrażliwością? Z Katarzyną Kucewicz rozmawia Edyta Żmuda.

Czytaj więcej

Zabójczy perfekcjonizm

Często uważamy, że jest zaletą, cechą osób dokładnych, skrupulatnych, niezadowalających się bylejakością. Jednak naukowcy biją na alarm: perfekcjonizm może być groźny i przyczyniać się do spadku nastroju, samooceny i poczucia sensu życia.

Czytaj więcej

Tornado czy flamenco

Kłótnia potrafi siać spustoszenie i być jak tornado przynoszące gigantyczne straty w relacji. Czy można nauczyć się nią zarządzać?

Czytaj więcej

Czy grozi nam instadepresja?

Miliony ludzi na świecie, co dzień wchodzą na Instagram i inne media społecznościowe. Znajdują tam świat pełen dobra, piękna i perfekcjonizmu. Na Instagramie nie widać, jeśli co wieczór płaczesz w poduszkę. 

Czytaj więcej

Sekretne życie par

Kłamstwa i sekrety pojawiają się w związkach nowych i wieloletnich, szczęśliwych i nieszczęśliwych. Które sekrety zabijają relację?

Czytaj więcej

Rodzina zszyta na nowo

Z roku na rok w Polsce przybywa rodzin patchworkowych. Nie tylko dzieciom z poprzednich związków trudno jest się w nich odnaleźć. O czym warto pamiętać, by pokonać trudności?

Czytaj więcej

Synowie nieobecnych – ojcowie kruchych

Millenialsi, czyli współcześni 30-latkowie, starają się być zupełnie innymi ojcami niż ich ojcowie. Co mogą w sobie wzmocnić, by tworzyć lepsze relacje z własnymi dziećmi?

Czytaj więcej

Kupuję, więc (nie) jestem

Kolejny gadżet, jeszcze jedna para butów, następny cudowny krem... Zakupy bywają lekiem na samotność i kompleksy, ale zamiast leczyć – uzależniają. Jak sobie radzić z zakupoholizmem?

Czytaj więcej

Życie na biegunach

Ta choroba to ciągła huśtawka - od rozpaczy i smutku do euforii i niespożytej energii. ChAD zmienia życie nie tylko chorego, ale i całej jego rodziny. Czy można stworzyć satysfakcjonujący związek z osobą podatną na wahania nastroju? Jak jej pomóc?

Czytaj więcej