Autor: Jacek Wojtysiak

prof KUL, jest filozofem, kieruje Katedrą Teorii poznania na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II.[nbsp]
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Bliski

Bóg, byt największy, stał się społecznie najmniejszy. Stał się ubogim dzieckiem, przyjacielem ludzi prostych, biednych i cierpiących.

Czytaj więcej

Modlitwa (2)

Osoba wierząca interpretuje zdarzenia z własnego życia lub sakralne teksty jako znaki, przez które Bóg odpowiada na jej problemy.

Czytaj więcej

Islam

Doktryna każdej wielkiej religii monoteistycznej zawiera prawdy, do których można dojść rozumem, jak i prawdy oparte na objawieniu Boga. Te pierwsze mogą łączyć, drugie najczęściej dzielą.

Czytaj więcej

Dylematy wielkanocne

Jeśli Jezus twierdził o sobie, że jest Bogiem, to albo był obłąkany, albo kłamał, albo... po prostu mówił prawdę.

Czytaj więcej

Tolkien i prawda

Czy świat wykreowany przez Tolkiena - świat elfów, krasnoludów, trolli, goblinów i innych dziwnych istot - może odsłonić nam jakąś prawdę o rzeczywistości? - Jacek Wojtysiak

Czytaj więcej

Nauka i nieskończoność

Gdyby naukowcy nie wierzyli, że wiedza doskonała jest czymś realnym, nie szukaliby lepszych teorii i nie pogłębiali aktualnej wiedzy.

Czytaj więcej

Czy istnieje przeszłość?

Co się stało z przeszłymi wydarzeniami? Czy wciąż tkwią w czasoprzestrzeni, gdzie zawsze się rozgrywają? A może to rzeczy teraźniejsze sprawiają, że przeszłe zdarzenia wciąż istnieją?

Czytaj więcej

Sceptycyzm

Czy jesteś pewien tego, co wiesz? Bardzo możliwe, że choć twoje władze poznawcze funkcjonują normalnie, to jednak nie informują cię rzetelnie o świecie. Nie popadaj zatem w poznawcze samozadowolenie.

Czytaj więcej

Wiedza

Przekonania są jak ruchy łucznika, prawda – jak cel na tarczy, a uzasadnienie lub metoda – jak łuk i technika strzelania.

Czytaj więcej

Stara Szafa

Co uczynisz, gdy otworzą się przed tobą Drzwi do Innego Świata?

Czytaj więcej

Naśladowanie i brak

Sztuka pozwala nam uzupełniać naturę, dodając do niej to, czego sama nam nie ofiarowała.

Czytaj więcej

Świecąca skała

Niektórzy ludzie poświęcają odkrywaniu świata całe życie. Dzięki nim kolejna cząstka rzeczywistości zostaje w jakiś sposób stwierdzona i uznana - wyrwana z ciemności nie-poznania.

Czytaj więcej