Wiedza

Ja i mój rozwój Laboratorium

Przekonania są jak ruchy łucznika, prawda – jak cel na tarczy, a uzasadnienie lub metoda – jak łuk i technika strzelania.

Czym zajmują się naukowcy? Dostarczają nam wiedzy o świecie. Czym zajmują się filozofowie? Zastanawiają się nad istotnym sensem tej wiedzy. Niektórzy z nich – epistemologowie, czyli teoretycy poznania – idą jeszcze dalej, pytając, co to znaczy wiedzieć.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, najprościej jest przypomnieć sobie, co rozumiemy, gdy mówimy o kimś, że coś wie. Załóżmy, że Suzana Herculano-Houzel wie, że typowy mózg ludzki zawiera 86 miliardów neuronów. Jeśli przypisujemy jej wiedzę w tej kwestii, znaczy to, że jesteśmy skłonni wypowiedzieć o niej trzy twierdzenia. Po pierwsze, że wspomniana badaczka sądzi, iż nasze mózgi mają po około 86 miliardów neuronów. Po drugie, że w rzetelny sposób uzasadniła to przekonanie. Po trzecie, że to jej przekonanie jest prawdziwe, a więc przeciętny ludzki mózg rzeczywiście ma mniej więcej tyle neuronów, ile podaje brazylijska uczona.

Uogólnijmy powyższy przykład. Ktoś wie, że p wtedy, gdy jest przekonany, że p, uzasadnił, że p, a p jest prawdziwe. (Za literkę p możemy podstawić dowolne zdanie, pod warunkiem, że w danej wypowiedzi nie wymienimy go na inne). Co daje nam ta definicja? Dobre kryteria wykluczające fałsz...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI