Przesłanie na trudne czasy

Trening psychologiczny Otwarty dostęp

Jak radzić sobie w trudnych czasach? Trudnych – znaczy zagrażających, nieprzewidywalnych, przerażających. Co z nami? Co z naszą przyszłością, skoro świat stał się tak okrutny i nieprzewidywalny, skoro możliwa jest agresja łamiąca wszelkie prawa człowieka?

Czasy są trudne, a nawet bardzo. Dopiero mieliśmy nadzieję, że zaczniemy prostować się po pandemii, a tu wojna tuż obok. Kraj przemierzają uchodźcy, tym razem przyjmowani chlebem i solą, na wschód podążają Ukraińcy gotowi bronić swego kraju i idą transporty humanitarne i te inne, o których sza. Niewyobrażalne okrucieństwo i barbarzyństwo tej wojny znów każą zwątpić w dobrą naturę homo sapiens. Jak sobie radzić?
Jako psycholog z niejakim doświadczeniem w interwencji kryzysowej proponuję prosty model zawierający się w akronimie WRAZ: wrażliwość, realizm, aktywność i zaangażowanie. Te cztery właściwości mogą wystarczyć, by nie tylko przetrwać trudne czasy, ale uczynić je choć odrobinę lepszymi dla naszych bliskich, dla siebie, dla naszego środowiska społecznego.
Wrażliwość – oznacza zainteresowanie innymi ludźmi wokół nas, zdolność rozpoznawania w nich lęku, strachu, nieadaptacyjnych reakcji, oczekiwania na pomoc lub wsparcie. Trudne czasy nie tyle generują nowe problemy, choć też, co wielu ludziom utrudniają radzenie sobie z problemami, które mieli już wcześniej. Jeśli ktoś przed wojną i epidemią miał lęk przed przyszłością, to obydwie te sytuacje mogły ten lęk nasilić do tego stopnia, że trudno angażować się w codzienną aktywność. Jeśli...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI