Pozytywnie zakręceni

Mózg i umysł Laboratorium

Jest jedno dzieło, które każdy może i powinien stworzyć. Jeden materiał, który możemy lepić w dowolne formy. To my i nasze życie. Jak stać się jego twórcą? I jak wykorzystać przy tym emocje?

Czy pozwalasz sobie być tym, kim jesteś, zamiast czekać, aż ktoś inny zdecyduje, kim masz być? Czy pozwalasz sobie czuć to, co czujesz, zamiast czuć to, co inni czuliby na twoim miejscu? Czy dajesz sobie prawo, by myśleć, co chcesz, i mówić to na głos, jeśli taka jest twoja wola? Czy szukasz tego, co świat może ci zaoferować, zamiast czekać, aż ktoś ci na to przyzwoli?

POLECAMY

Jeśli odpowiedź na powyższe pytania brzmi „nie”, to według Virginii Satir, amerykańskiej terapeutki i autorki książki Rodzina. Tu powstaje człowiek, pozbawiasz się szans, by stać się twórcą własnego życia. A szkoda, bo jak zakładają psychologowie humanistyczni, każdy z nas jest potencjalnie zdolny do rozwoju i twórczości. Potwierdzają to współczesne badania. Oczywiście nie chodzi o twórczość wymagającą specjalnych talentów i owocującą wybitnym dziełem, lecz taką, która – jak pisze psycholog humanistyczny Abraham Maslow w książce W stronę psychologii istnienia – wyrasta z samourzeczywistniania własnego potencjału i jest dostępna dla każdego, kto realizuje swą naturę.

Taka twórczość daje o sobie znać w najzwyklejszych sytuacjach, może przejawiać się we wszystkim, co robimy. W twórczy sposób możemy przygotowywać posiłek, uczyć się, budować nasze relacje z innymi, rozwiązywać konflikty, spędzać czas wolny, wreszcie – odkrywać siebie. Na czym polega istota takiego twórczego podejścia do życia?

Król jest nagi
Abraham Maslow stwierdził, że osoby samorealizujące się cechuje swoboda percepcji i pozbawiona zahamowań spontaniczność – podobna do tej znanej nam z bajki Andersena „Nowe szaty cesarza”, w której tylko dziecko potrafiło zobaczyć i wykrzyczeć, że król jest nagi.

Maslow uważał, że takie spontaniczne osoby żyją w świecie bardziej realnym niż ten dany pozostałym, zbudowany z pojęć, idei, oczekiwań, wierzeń i stereotypów. „Spontaniczni” swobodnie wyrażają siebie, swoje myśli, odczucia i impulsy – bez obawy, że narażą się na śmieszność. Ich zachowanie jest mniej kontrolowane, mniej zaplanowane i zamierzone. Mniej boją się tego, co nieznane czy tajemnicze – ba, to właśnie często je pociąga. Potrafią zachować spokój w sytuacji nieuporządkowania, chaosu, nieokreśloności czy wątpliwości. Są twórczy – potrafią łączyć w sobie przeciwieństwa, czyli takie aspekty, które powszechnie uznawane są za sprzeczne, np.: egoizm i altruizm, racje serca i racje głowy, dziecinność i dojrzałość, pragnienia oraz życzenia z faktami, skoncentrowanie na sobie ze zdolnością do wyjścia poza ego, obowiązek z przyjemnością. Tak jak wielki artysta potrafi zestawić kontrastowe kolory, niezgodne ze sobą formy i z dysonansów stworzyć niezwykłą całość, podobnie twórcze osoby są zd...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI