Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Wstęp

24 lipca 2019

Kreatywność

0 606

Sądzę, że człowiek jest w pełni kreatywny wtedy, kiedy sam jest zaskoczony, zadziwiony tym, co właśnie stworzył.

Żyjemy w świecie magicznych zaklęć. Są ich dziesiątki, najczęściej jednak słyszymy trzy: „Myśl pozytywnie”, „Bądź sobą” oraz „Bądź kreatywny”. Ci, którzy wierzą w magię, przyjmują te zaklęcia za dobrą monetę. Pomagają im w tym niestrudzeni doradcy okołopsychologiczni, propagujący tę magię z nadzwyczajną gorliwością. Ilekroć słyszę owe zaklęcia, myślę o ich ofiarach. Kiedy bowiem zdecydujemy się sprawdzić, co w istocie rzeczy znaczą, odkryjemy magiczny świat pustosłowia.

Popatrzmy na upragnioną kreatywność. Kreatywne to znaczy twórcze, nowe, oryginalne, odkrywcze. A zatem: „Bądź kreatywny” jest zachętą do tego, abyśmy tworzyli nowe, wyjątkowe rzeczy lub idee. Tak na zawołanie? Natężyli się i stworzyli? Naiwnością byłoby sądzić, że jest to takie proste.

POLECAMY

Już z biblijnej Księgi Genesis dowiemy się, że Bóg najpierw stworzył to i owo, a POTEM zobaczył, że to było dobre. Oznacza to, że zabrał się do tworzenia, ale nie do końca wiedział, co stworzy i czy będzie to dobre, ale jak już stworzył, to być może zdziwił się rezultatem na tyle, żeby uznać, że twór jest udany.

Sporo fotografuję i archiwizuję swoje zdjęcia na specjalnym dysku, w różnych tak zwanych kieszeniach. Jedna z nich nazywa się „Sztuka przypadku”. Są w niej zdjęcia rzeczy pięknych, które powstały zupełnie przypadkowo: wypłukanych przez deszcz desek pomostu, spróchniałego drewna, rozsypującego się muru, okna z powybijanymi szybkami, kamyków w płytkiej wodzie i wielu, wielu innych. Są nowe, oryginalne, wyjątkowe i powstały bez czyjejkolwiek intencji tworzenia. Powstały przypadkowo, a to oznacza, że intencja nie jest warunkiem koniecznym kreatywności. Miarą kreatywności jest wytwór. Czy to jednak oznacza, że intencja wyklucza się z kreatywnością? Zapewne nie, choć także to nie jest takie proste.

Po pierwsze, żeby coś stworzyć, trzeba mieć tworzywo. Z próżnego i Salomon nie naleje,...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy