Czego nie jeść, by mieć dobrą pamięć i jak ją ćwiczyć

Mózg i umysł Praktycznie

Nasze posiłki nie tylko przyczyniają się do wzrostu lub spadku wagi, ale też zdolności poznawczych. Złą dietą skutecznie możemy osłabić pamięć i to na długo. Są też sposoby na jej poprawienie.

Dieta oparta na pokarmach bogatych w tłuszcze powoduje spadek poziomu glukozy w mózgu – pokazują badania. To znaczy, że zjadając tłuste potrawy zabieramy naszemu „centrum dowodzenia” jego najważniejsze paliwo. Trzy dni na wysokotłuszczowej diecie doprowadziły do wyczerpania zapasów glukozy docierającej do mózgów laboratoryjnych myszy i zaburzenia równowagi w ich organizmach. Następne cztery tygodnie zajęło przywrócenie dawnej homeostazy.

Badacze z Max Planck Institute badali mózgi myszy by dowiedzieć się jak dieta wysokotłuszczowa wpływa na ich funkcjonowanie, otyłość i cukrzycę. Dr Alexander Jais, autor badań, tłumaczy, że wysokotłuszczowa dieta utrudnia przenikanie glukozy z krwi do mózgu już po trzech dniach. Mózg zaczyna wtedy głodować mimo, że myszy spożywają znaczną ilość kalorii. Odpowiedzialna jest za to proteina GLUT-1, transporter glukozy. Wolne kwasy tłuszczowe mają toksyczny wpływ na komórki bariery krew-mózg i redukują poziom transportera GLUT-1. Sprawiają tym samym, że mózg nie ma jak magazynować glukozy i niektóre jego obszary są na głodówce. Niedożywiona...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI