Jaka matka, jaka córka

Trening psychologiczny

Narodziny dziecka nie zawsze umacniają relację między świeżo upieczoną mamą a jej matką – świeżo upieczoną babcią. Często wystawiają je na próbę, bo za kłótnią o niemowlęcą czapeczkę czy sposób karmienia kryje się głębszy problem.

Marta jest mamą od kilku miesięcy. Jej mama, odkąd pojawił się wnuk, bardzo wczuwa się w rolę babci: często dzwoni, odwiedza, interesuje się. I ciągle dopytuje, co wprawia Martę w lekki niepokój. – Mama panikuje – uważa Marta. – Ciąg­le pyta, czy na pewno mam wystarczająco dużo mleka i mogę karmić wyłącznie piersią. A może jednak powinnam zrobić dziecku butelkę, bo jest jeszcze głodne? Czy noszenie dziecka w chuście jest bezpieczne? Czy dziecku nie jest zimno?

Marta wie, że te pytania podyktowane są troską, ale wolałaby, żeby mama bardziej w nią wierzyła.

Agnieszka nie może doprosić się, by matka nie dawała wnukom kolejnych cukierków, batoników, słodkich gazowanych napojów. Nie mogą się porozumieć nie tylko w kwestii nawyków żywieniowych, ale i w kwestii prezentów i zabawek.

POLECAMY

Gdy Natalia urodziła pierwsze dziecko, czuła się dosyć niepewnie, bo spotykała sprzeczne informacje i porady związane z pielęgnacją i opieką nad niemowlęciem. Natalii zależy na opinii mamy, szanuje jej zdanie.

Imponuje jej to, że mama nie narzuca się ze swoimi poglądami. – Stara się jak najlepiej doradzić, ale zawsze skromnie dodaje: Słuchaj, tak było trzydzieści lat temu. Porozmawiaj z położną, pediatrą, koleżankami. Może teraz są lepsze rozwiązania – mówi Natalia.

Dzieci Magdy mają dobry kontakt z babcią. Odkąd pamiętają, mama ich mamy zawsze była obecna w ich życiu. Opiekowała się nimi, odbierała z przedszkola i zajmowała się nimi, gdy były przeziębione. Teraz, kiedy zaczęły chodzić do szkoły, kontakt jest słabszy. Są rówieśnicy, szkolne obowiązki. Do babci jadą w weekend, umawiają się z nią na spacer albo do kina. Ale dla niej to za mało, chciałaby spędzać z wnukami więcej czasu. Nie może pogodzić się z tym, że dzieci są już starsze. 

Powrót do dzieciństwa

Gdy na świat przychodzą wnuki, relacja między matką a córką zmienia się. Córka staje się matką, matka wchodzi w rolę babci. Obie muszą zmierzyć się z nową rzeczywistością. Jeśli ich relacja była bliska i silna, jest szansa, że ta konfrontacja nie będzie bolesna. Jeśli natomiast brakowało wzajemnego wsparcia, piętrzyły się nieporozumienia, a trudne sprawy zostały przemilczane, niewyjaśnione – wszystko ożywa. 
Już podczas ciąży, czasem zupełnie podświadomie, uruchamiają się obrazy z własnego dzieciństwa. Przyszła mama odtwarza wspomnienia i snuje refleksje na temat tego, jaką ona chciałaby być matką. Co chciałaby „wziąć” od swojej matki i przekazać dziecku, a co robić zupełnie inaczej. Bywa że wypływają na wierzch niewypowiedziane w przeszłości żale, przypominają o sobie skrywane pretensje i smutki.

Narodziny dziecka to wspaniały, ale też stresujący czas. Młoda matka czuje się osłabiona, zagubiona, czasami niepewna siebie, bezsilna i bezr...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI