Słuchaj i medytuj. Praktyki odzyskiwania energii dla wyczerpanych

Trening psychologiczny

Medytacja miłującej dobroci, życzliwości i szczęścia

Usiądź prosto. Poświęć chwilę temu, by znaleźć wygodną pozycję i się zrelaksować. Przymknij lub zamknij oczy, jak Ci jest wygodnie. Zauważ, jakie są teraz Twoje myśli. Śledź je przez chwilę, a potem pozwól im odpłynąć. Pozwól, żeby przeszły przez Twoją głowę, ale nie zatrzymuj się na nich. 
Teraz przenieś swoją uwagę na oddech, zauważ, jaki on jest, czy daje Ci spokój, czy daje Ci rozluźnienie. Daj sobie chwilę, aby podążać z uwagą za ruchem oddechu w ciele. Wdech, wydech, wdech, wydech.
Teraz przenieś swoją uwagę do serca. Możesz położyć dłoń na sercu, skup się na jego rytmie. Daj sobie chwilę, aby go poczuć. Przypomnij sobie teraz moment życzliwości, troski, niesienia pomocy komuś, taki moment bycia życzliwym i przyjaznym w stosunku do drugiej osoby. I kiedy teraz o tym myślisz, czujesz ciepło w środku, uczucia, łagodność, życzliwość. Pozwól sobie odczuwać to wszystko, co teraz do Ciebie przychodzi. Pozwól, aby te uczucia, wszystko w Tobie się teraz pojawiło. Zapamiętaj to, co czujesz teraz w środku, to, co teraz do Ciebie przychodzi, gdy jesteś miły i życzliwy dla innych osób, gdy wspominasz sytuację, kiedy byłeś miły i życzliwy dla innych. Te uczucia są cieplutkie, dają ukojenie, spokój, a Ty dajesz je innym wraz z życzliwością. 
Daj je komuś, kogo znasz najlepiej i jesteś z tym kimś najbliżej, najdłużej, zawsze. Chodzi o Ciebie, możesz dać te przyjemne uczucia sobie. Cała troska i ciepło, życzliwość, cała przyjaźń, akceptacja, daj to wszystko sobie i powiedz do siebie łagodnie: Życzę sobie wiele radości, bezpieczeństwa, zdrowia, zdolności bycia życzliwym, zdolności bycia przyjaznym względem siebie i innych. Możesz powtarzać sobie te zdania dokładnie tak samo albo własnymi słowami, tak często, jak tylko będziesz potrzebować. Dzięki tym zdaniom możesz poczuć w środku łagodność, życzliwość do samego siebie, i Twoje serce się otworzy.
Sprawdź teraz rytm swojego serca, wróć na chwilę do oddechu – jaki jest teraz, a jaki był na początku. 
Teraz pomyśl o kimś, kto jest albo był Ci bliski. O kimś, kogo znasz, ale też o kimś, kogo możesz znać słabo. O kimś, kto żyje albo nie żyje. O kimś, kto był dla Ciebie miły. O kimś, kto Cię rozumiał, kto sprawiał, że czułeś się mile, przyjemnie. Nie zastanawiaj się nad tym długo. Życz tej osobie, by wróciło do niej ciepło, życzliwość, wypowiadając następujące zdania: Życzę Ci wiele radości. Życzę Ci bezpieczeństwa. Życzę Ci zdrowia. Życzę Ci zdolności bycia życzliwym. Życzę Ci zdolności bycia przyjaznym względem siebie i innych.
Wróć na chwilę do swojego oddechu. Sprawdź jego rytm. Sprawdź rytm swojego serca. Daj sobie chwilę. Weź głębszy wdech i wydech. Teraz idziemy dalej. Życz wszystkim ludziom na tym świecie, tym, których znasz, których nie znasz, tym, którzy są dla Ciebie neutralni, tym, którzy są dla Ciebie bliscy, ale też tym, z którymi może masz jakieś kłótnie, spory. I całym ich rodzinom, krewnym...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI