Jak rozmawiać z córką o okresie?

Psychologia i życie

Menstruacja to naturalny proces zachodzący w organizmie kobiety. Z tego względu nie powinno się traktować kwestii okresu jako tematu tabu. Bardzo ważne, aby rozmawiać o miesiączce z młodymi kobietami, które niesłusznie mogą czuć z jej powodu skrępowanie. Jak przeprowadzić taką rozmowę?

Potrzebujesz wskazówek dotyczących życia z narcyzem? Nasz artykuł: "Jak żyć z narcyzem i mieć spokój?" jest do Twojej dyspozycji!

Dlaczego ważne jest, aby rozmawiać z córką o okresie?

Okres dojrzewania wiąże się z prawdziwą rewolucją w ciele młodej kobiety. Z naturalnego procesu fizjologicznego wynikają takie zmiany jak: wzrost piersi, pojawianie się widocznego owłosienia na nogach, rękach, czy w miejscach intymnych, wahania nastroju, a niekiedy również tzw. trądzik młodzieńczy.

Okres dojrzewania jest również czasem pojawienia się pierwszej miesiączki. Zazwyczaj pierwsze krwawienie ma miejsce między 11. a 14. rokiem życia, jednak nie jest to sztywna zasada. Jest to bowiem kwestia bardzo indywidualna, która zależy od wielu czynników (w tym uwarunkowań genetycznych czy masy ciała).

Pierwszy okres może spowodować u młodej kobiety stres i niepokój, a także być przyczyną wstydu. Z tego powodu bardzo istotne jest, aby przygotować córkę na to zjawisko i w przystępny sposób wyjaśnić naturalną istotę tego procesu. Po odbyciu rozmowy z rodzicem dziecko wie, co ma zrobić w takiej sytuacji, dzięki czemu możliwy stres towarzyszący pierwszej miesiączce maleje.

Młoda kobieta powinna również od samego początku wiedzieć, jak korzystać z podpasek lub tamponów i być przygotowana na szereg nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą towarzyszyć miesiączce. Bardzo ważne, aby wiedzę na takie tematy czerpała nie tylko ze szkoły, ale i w domu, w komfortowych i bezpiecznych warunkach.

Jak wyjaśnić córce, jak korzystać z podpasek lub tamponów podczas okresu?

Jednym z tematów, które powinny zostać poruszone podczas rozmowy o pierwszej miesiączce, jest higiena. Warto wspomnieć o unikaniu długich kąpieli w ciepłej wodzie, które mogą nasilać krwawienie (lepszym rozwiązaniem są prysznice).

Obszar ten dotyczy również kwestii podpasek i tamponów, ponieważ od tej pory młoda kobieta będzie z nich korzystać co miesiąc. Ten wątek najlepiej poprzedzić wytłumaczeniem przyczyn i całego przebiegu menstruacji.

Temat zakładania podpaski, aplikacji tamponu czy kubeczka menstruacyjnego należy poruszyć naturalnie i w rzeczowy sposób wytłumaczyć, jak obchodzić się z poszczególnymi środkami higieny.

Ważne, aby dziewczynka jeszcze przed rozpoczęciem pierwszej miesiączki wiedziała, do czego służą podpaski i tampony. Dzięki temu nie będzie traktować ich jako czegoś obcego i wywołującego stres. Podczas rozmowy należy również poruszyć temat częstotliwości zmiany środków higieny.

Dlaczego nie warto wstydzić się rozmowy z córką na temat menstruacji?

Miesiączkowanie nie jest powodem do wstydu, tylko naturalnym procesem w organizmie każdej kobiety. Bardzo ważne, aby oswoić dziecko z tym tematem i zrobić to w komfortowy dla dziewczynki sposób.

W przeciwnym razie, gdy matka będzie unikała tej rozmowy, może to przełożyć się na jeszcze większy dyskomfort, stres i poczucie wstydu u dziecka, gdy pojawi się pierwsze krwawienie.

Dziewczynka niezaznajomiona z całym procesem menstruacji w pierwszy dzień może być zakłopotana, przerażona i zmieszana. Rolą mamy jest natomiast otoczenie dziecka opieką również w tym aspekcie.

Jak uniknąć związanych z okresem wstydu i niepewności u córki?

Przede wszystkim rozmowy na temat menstruacji nie powinno traktować się jako czegoś niecodziennego i nietypowego. Nie warto więc poprzedzać jej zapowiedziami, czy poruszać kwestii okresu za zamkniętymi drzwiami. Takie zachowanie może niepotrzebnie spotęgować stres u dziecka.

Kluczowym sposobem na uniknięcie niepewności podczas pierwszego okresu jest po prostu zaznajomienie dziewczynki ze zmianami, jakie zachodzą w ciele kobiety podczas dojrzewania. Rzeczy najlepiej nazywać po imieniu i mówić o nich wprost, oczywiście zapewniając jednocześnie komfortowe warunki rozmowy.

Podczas rozmowy warto również rozwiać wszelkie wątpliwości dziecka. Dolegliwości towarzyszące okresowi mogą powodować silny niepokój u dziewczynek miesiączkujących po raz pierwszy. Należy więc podjąć temat bólów menstruacyjnych, tkliwości piersi, bólu odcinka krzyżowego kręgosłupa, napięcia przedmiesiączkowego oraz możliwości wystąpienia biegunki i mdłości.

Bardzo ważne jest także, aby wytłumaczyć dziewczynce, że okres nie oznacza czasowego wykluczenia z życia społecznego, a także wyjaśnić, ile trwa menstruacja i zaznaczyć, że występuje co miesiąc. Czasem kwestie, które wydają się dorosłym kobietom oczywiste, zostają podczas rozmowy pomijane, co jest dużym błędem.

Z dzieckiem warto podzielić się wszystkim tym, co może okazać się zwyczajnie przydatne. Młoda kobieta powinna mieć również komfort zadawania matce pytań i świadomość, że żadne z nich nie jest głupie. Z pewnością zdobyta wiedza przełoży się na złagodzenie stresu i wstydu, które mogą towarzyszyć pierwszemu okresowi.


Bibliografia:

  1. M. Forszpaniak, Jak używać tamponów – jakie wybrać, jak je aplikować, czy są bezpieczne?, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a611-Jak_uzywac_tamponow__jakie_wybrac_jak_je_aplikowac_czy_sa_bezpieczne, [dostęp: 01.03.23].
  2. L. Johnson, The Modern Girl: Girlhood and Growing Up, 1993.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI