Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i choroby , Laboratorium

18 lutego 2016

Gen schizofrenii?

0 672

Mocnego argumentu na rzecz genetycznego pochodzenia schizofrenii dostarczyły badania naukowców z amerykańskich placówek badawczych Broad Institute, Harvard Medical School i Boston Children’s Hospital.

Schizofrenia jest jedną z najczęstszych i zarazem najbardziej tajemniczych chorób psychicznych. Przejawia się przede wszystkim halucynacjami i urojeniami, które prowadzą do głębokich zaburzeń w życiu osobistym i społecznym pacjentów. Nadal niewiele wiemy o przyczynach choroby – część badaczy upatruje ich w środowisku, część w czynnikach wrodzonych.

POLECAMY

Amerykańskie badania objęły ponad 65 tysięcy osób. Próbka DNA od każdej została przebadana pod kątem występowania mutacji predysponujących do zachorowania na schizofrenię. Poszukiwania zakończyły się sukcesem, o którym autorzy – Steven McCarroll, Beth Stevens, Michael Carroll i inni – informują w jednym ze styczniowych wydań czasopisma „Nature”. Znaleziony gen koduje białko o nazwie C4, które, jak sądzono do tej pory, pełni ważną funkcję w części układu odpornościowego zwanej układem dopełniacza.

Białko to bierze udział w procesach eliminacji intruzów...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy