Schizofrenia: mit popkultury

Zdrowie i choroby

Spektakularny w ocenie ludzi przebieg schizofrenii w połączeniu z tajemniczym tłem to mieszanka przyciągająca widownię. Stąd liczne filmy, książki, komiksy, które wokół tego tematu koncentrują fabułę. Czy obraz który kreują jest prawdziwy i nieszkodliwy?

Zaburzenia psychiczne od lat w kulturze są inspiracją i osią, wokół której kręci się fabuła licznych filmów, książek a nawet komiksów. Zainteresowanie tą dziedziną jest zrozumiałe – ludzi zawsze fascynowały tajniki działania umysłu i wszystko, co odbiega od normy. Równocześnie nie ma drugiej takiej dziedziny medycyny jak psychiatria, w której kondycja chorego tak bardzo zależy od społecznego nastawienia, kształtowanego m.in. przez media i popkulturę.

POLECAMY

W 2012 roku opublikowano badanie, w którym porównano sposób przedstawienia osób chorych na schizofrenię w 41 anglojęzycznych filmach z lat 1990-2010. Po analizie okazało się, że większość historii było znacznie uproszczonych, zawierało przekłamania na temat choroby i utwierdzało szkodliwe przekonania panujące w społeczeństwie. Skąd te wszystkie rozbieżności?

Czym jest schizofrenia?
Sama nazwa „schizofrenia” pochodzi od słów schizis (rozszczepienie) i phren (umysł) odnosząc się do rozpadu procesów psychicznych, typowych dla tej grupy zaburzeń. Osobowość jest jedna, ale zdezorganizowana – podczas gdy w przypadku osoby zdrowej, jej emocje, myśli i postępowanie składają się w całość i odnoszą do rzeczywistości, w przypadku choroby tracą spójność, rozbiegają się chaotycznie, a ich ponowne zebranie staje się bardzo trudne – zupełnie jakby ktoś chciał ułożyć obrazek z niepasujących do siebie puzzli.

Schizofrenia a osobowość mnoga
Tymczasem większość osób zapytana, na czym polega schizofrenia, odpowie, że człowiek ma dwie osobowości. To potoczne rozumienie spotykane jest nie tylko wśród osób niezwiązanych z medycyną, ale również w serwisach informacyjnych czy treściach popularnonauk...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI