Mózgowy mechanizm pamięci badany jest na dwóch poziomach – komórkowym oraz systemowym. Pierwszy z nich wiąże się z pytaniem, w jaki sposób tworzy się ślad pamięciowy, drugi – gdzie on powstaje.
Mózgowy mechanizm pamięci badany jest na dwóch poziomach – komórkowym oraz systemowym. Pierwszy z nich wiąże się z pytaniem, w jaki sposób tworzy się ślad pamięciowy, drugi – gdzie on powstaje.
Zespół przewlekłego zmęczenia może swe źródło kryć w naszych jelitach. Do takiego wniosku doszli badacze z zespołu Ludovica Giloteaux z Cornell University.
Tak chciałbym poznać twoje myśli – śpiewa Michał Bajor. Niedługo będzie to możliwe. Wystarczy użyć skanera mózgu.
Badacze wciąż szukają obiektywnego kryterium, które pozwoliłoby stwierdzić, czy w uszkodzonym mózgu ukryty jest świadomy umysł.
Nowatorskie zabiegi chirurgiczne pozwalające leczyć m.in. stan wegetatywny przeprowadzono w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Pierwszą operowaną była córka Ewy Błaszczyk - Ola Janczarska, która od 16 lat jest w stanie śpiączki. Czy operowani pacjenci mają szansę na powrót?
Internet lub reklamy w popularnych czasopismach co rusz informują nas o cudownych metodach usprawniania mózgu lub nawet leczenia ze skutków jego uszkodzeń i chorób. Zachowajmy ostrożność, bo możliwe, że ktoś próbuje nam sprzedać „kota w worku”.
Zespół Downa, będący skutkiem trisomii (czyli obecności dodatkowej kopii) chromosomu 21 charakteryzuje się upośledzeniem umysłowym oraz szeregiem innych zaburzeń dotyczących funkcjonowania organizmu. Należy on do najczęstszych chorób genetycznych.
Mocnego argumentu na rzecz genetycznego pochodzenia schizofrenii dostarczyły badania naukowców z amerykańskich placówek badawczych Broad Institute, Harvard Medical School i Boston Children’s Hospital.
Słowo jest tym środkiem, którym posługuje się psychoterapia. Ono prowadzi do zmian u pacjenta. Jak głębokie są to zmiany? Czy sięgają mózgu? Czy słowem można wywołać w nim zmiany?