Dołącz do czytelników
Brak wyników

Mózg i umysł , Praktycznie

16 marca 2016

Wyleczyć zespół Downa?

0 585

Zespół Downa, będący skutkiem trisomii (czyli obecności dodatkowej kopii) chromosomu 21 charakteryzuje się upośledzeniem umysłowym oraz szeregiem innych zaburzeń dotyczących funkcjonowania organizmu. Należy on do najczęstszych chorób genetycznych.

Niestety, nadal niewiele wiadomo o tym, jakie są mechanizmy szkód wyrządzanych przez tę chorobę, szczególnie w przypadku ośrodkowego układu nerwowego. Sporego kroku do przodu, jeśli chodzi o pomniejszenie tego obszaru niewiedzy, dokonały dwa zespoły naukowe: pierwszy, z Boston University jest kierowany przez Tarika Haydara, a drugiemu, z Yale University, przewodzi profesor Nenad Sestan.

Naukowcy postanowili przyjrzeć się dokładniej zmianom w ekspresji genów w trakcie rozwoju mózgu osób z zespołem Downa i przebadali mózgi w różnych etapach rozwoju – od okresu płodowego do dorosłości. Przeanalizowali również tzw. model mysi zespołu Downa, specjalny szczep myszy o nazwie Ts65Dn, u którego występuje defekt genetyczny zbliżony do trisomii chromosomu 21. Uzyskany obraz zmian okazał się bardzo złożony – wykryto różnice dotyczące ponad tysiąca genów.

POLECAMY

Przed naukowcami stoi więc trudne zadanie – muszą ustalić hierarchię tych nieprawidłowości – które z nich mają większe znaczenie, które pełnią rolę czynnika wyzwalającego dla innych? W publikacji, która ukazała się w lutowym wydaniu „Neurona” autorzy postawili hipotezę, że jeden głównych problemów związanych z nieprawidłowościami w zakresie ekspresji genów może dotyczyć mechanizmów związanych z tworzeniem się i dojrzewaniem oligodendrocytów. Ten typ komórek to komórki glejowe, pomocnicze w stosunku do neuronów. Ich rolą jest tworzenie tzw. osłonki mielinowej...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy