Zabójcy zmysłów
Beata Kołakowska Zdrowie i choroby Charaktery 3/2012
Nie pozwala od siebie uciec, wciąż woła o jeszcze, niczym trąd stopniowo odrywa ciało od kości, a w końcu zabija. Rosyjski krokodyl - krewny opium i heroiny - jest zabójczy jak żaden ze znanych dotychczas popularnych narkotyków.
Są przeróżne: zielone, białe, brunatne, pstrokate, występują w plasterkach, tabletkach, proszkach, płynach. Działają pobudzająco, osłabiająco, halucynogennie. Łączy je jedno: wszystkie są niebezpieczne. Narkotyki. Substancje zmieniające aktywność mózgu poprzez perfidne wykorzystanie jego wewnętrznych mechanizmów. Część z nich znana jest człowiekowi od tysiącleci, ale dopiero w ostatnich dziesięcioleciach są przedmiotem masowej konsumpcji.
Współczesna nauka wie o nich coraz więcej – o ich pochodzeniu, budowie, mechanizmach działania czy skutkach. Warto przynajmniej część tej wiedzy poznać i rozpowszechniać. Zagrożenia są bowiem realne, a przeciwnik podły i niezwykle drapieżny. Jak choćby wspomniany rosyjski krokodyl.
Potęga przyrody
Krokodyl wywodzi się z natury, jego nie tak znów odległym „przodkiem” jest opium. Opium to stężałe mleczko wyciśnięte z niedojrzałych makówek. Znane
Od
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówBeata Kołakowska
Jest psychologiem miedzykulturowym, zajmuje się też komunikacją marketingową.