NTM... o tym się nie mówi? 

Zdrowie i choroby Praktycznie

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem. Tak bardzo wstydliwy, że kobietom trudno się do niego przyznać nawet w gabinecie lekarskim. Cierpi z tego powodu co ósma kobieta przed czterdziestką i co druga po menopauzie...

Joanna zmagała się z „tym” od czasu, gdy urodziła trzecie dziecko, ale po czterdziestce zauważyła, że jest coraz gorzej. Całą uwagę skupiała na pęcherzu – bała się, że nie zdąży do toalety i podwładni będą się z niej śmiać. Żyła w ciągłym stresie: praca zawodowa na kierowniczym stanowisku, wychowanie trojga dorastających dzieci, prowadzenie domu i jeszcze ta wstydliwa uciążliwość, o której nie da się ani na chwilę zapomnieć. Joanna czuła się tak skrępowana, że straciła nawet ochotę na seks. Ograniczyła również wszelkie kontakty towarzyskie i spotkania z przyjaciółmi, bo czuła się niepewnie poza domem. Wreszcie przezwyciężyła wstyd i zgłosiła się do urologa, który zalecił jej specjalną gimnastykę pod okiem pielęgniarki. Nie były to łatwe ćwiczenia, ale Joanna wykonywała je dokładnie i systematycznie. Nie poddała się i po pewnym czasie odczuła znaczną poprawę. Znów zaczęła spotykać się z przyjaciółmi, a czasem wychodzi nawet na tańce.

Joanna cierpiała z powodu inkontynencji – schorzenia, które obecnie dotyka ok. 30–35 procent kobiet po 45 roku życia. Choroba ta, popularnie nazywana NTM (czyli nietrzymanie moczu), dołączyła do czołówki najczęstszych schorzeń społecznych i w statystykach znajduje się obok chorób serca, nadciś[-]nienia tętniczego krwi, cukrzycy, alergii, otyłości i depresji. O NTM jeszcze do niedawna mówiono dość rzadko, traktując tę dolegliwość jako „wstydliwy problem”. Chociaż dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, to jednak wśród kobiet jest to problem niemal powszechny.

Nie tylko w ciąży
Po raz pierwszy problem z nietrzymaniem moczu pojawia się u kobiet w czasie ciąży. Uciskanie fizjologiczne macicy i narządów w jamie brzusznej na pęcherz powoduje, że dochodzi do wycieku moczu. U ciężarnych jest to okoliczność niejako naturalna, która ustępuje po porodzie, więc na ogół kobiety nie czują się tym zaniepokojone. Po raz drugi w życiu kobiety problemy z NTM mogą się pojawić w okresie menopauzy i z reguły nasilają się w wieku podeszłym. Wśród przyczyn NTM wymienia się między innymi: ciężką pracę fizyczną, przebyte zabiegi operacyjne, zakażenia układu moczowo-płciowego, częste ciąże, niektóre choroby współistniejące (np. cukrzyca, choroby krążenia), a także uboczne działanie niektórych leków.

Konsekwencje psychologiczne NTM są poważne: lęk, brak akceptacji siebie, obniżenie nastroju i poczucia własnej wartości, wycofanie z aktywnego życia.
Tymczasem w przypadku wielu kobiet w opanowaniu tego problemu pomogą ćwiczenia, dbałość o higienę (by nie dopuści...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI