Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i choroby , Praktycznie

18 lipca 2016

NTM... o tym się nie mówi? 

16

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem. Tak bardzo wstydliwy, że kobietom trudno się do niego przyznać nawet w gabinecie lekarskim. Cierpi z tego powodu co ósma kobieta przed czterdziestką i co druga po menopauzie...

Joanna zmagała się z „tym” od czasu, gdy urodziła trzecie dziecko, ale po czterdziestce zauważyła, że jest coraz gorzej. Całą uwagę skupiała na pęcherzu – bała się, że nie zdąży do toalety i podwładni będą się z niej śmiać. Żyła w ciągłym stresie: praca zawodowa na kierowniczym stanowisku, wychowanie trojga dorastających dzieci, prowadzenie domu i jeszcze ta wstydliwa uciążliwość, o której nie da się ani na chwilę zapomnieć. Joanna czuła się tak skrępowana, że straciła nawet ochotę na seks. Ograniczyła również wszelkie kontakty towarzyskie i spotkania z przyjaciółmi, bo czuła się niepewnie poza domem. Wreszcie przezwyciężyła wstyd i zgłosiła się do urologa, który zalecił jej specjalną gimnastykę pod okiem pielęgniarki. Nie były to łatwe ćwiczenia, ale Joanna wykonywała je dokładnie i systematycznie. Nie poddała się i po pewnym czasie odczuła znaczną poprawę. Znów zaczęła spotykać się z przyjaciółmi, a czasem wychodzi nawet na tańce.

Joanna cierpiała z powodu inkontynencji – schorzenia, które obecnie dotyka ok. 30–35 procent kobiet po 45 roku życia. Choroba ta, popularnie nazywana NTM (czyli nietrzymanie moczu), dołączyła do czołówki najczęstszych schorzeń społecznych i w statystykach znajduje się obok chorób serca, nadciś[-]nienia tętniczego krwi, cukrzycy, alergii, otyłości i depresji. O NTM jeszcze do niedawna mówiono dość rzadko, traktując tę dolegliwość jako „wstydliwy problem”. Chociaż dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, to jednak wśród kobiet jest to problem niemal powszechny.

Nie tylko w ciąży
Po raz pierwszy problem z nietrzymaniem moczu pojawia się u kobiet w czasie ciąży. Uciskanie fizjologiczne macicy i narządów w jamie brzusznej na pęcherz powoduje, że dochodzi do wycieku moczu. U ciężarnych jest to okoliczność niejako naturalna, która ustępuje po porodzie, więc na ogół kobiety nie czują się tym zaniepokojone. Po raz drugi w życiu kobiety problemy z NTM mogą się pojawić w okresie menopauzy i z reguły nasilają się w wieku podeszłym. Wśród przyczyn NTM wymienia się między innymi: ciężką pracę fizyczną, przebyte zabiegi operacyjne, zakażenia układu moczowo-płciowego, częste ciąże, niektóre choroby współistniejące (np. cukrzyca, choroby krążenia), a także uboczne działanie niektórych leków.

Konsekwencje psychologiczne NTM są poważne: lęk, brak akceptacji siebie, obniżenie nastroju i poczucia własnej wartości, wycofanie z aktywnego życia.
Tymczasem w przypadku wielu kobiet w opanowaniu tego problemu pomogą ćwiczenia, dbałość o higienę (by nie dopuścić do zakażeń bakteryjnych), unikanie dużego wysiłku fizycznego (zwłaszcza noszenia ciężkich siatek z zakupami), spożywanie lekkostrawnych posiłków (by nie dopuścić do zaparć i wzrostu wagi), unikanie leków moczopędnych i uspokajających. Warto skorzystać z konsultacji lekarskiej. Żeby wybrać odpowiedni sposób leczenia, lekarz przede wszystkim szuka przyczyn inkontynencji. Może ona bowiem być skutkiem wielu dolegliwości i schorzeń.

Lekarz bierze pod uwagę również ogólny stan zdrowia kobiety, przebyte urazy, w tym urazy kręgosłupa, zmiany w ułożeniu miednicy, przebyte lub leczone stany zapalne pęcherza moczowego i inne choroby układu moczowo-płciowego. Wśród przyczyn nietrzymania moczu wymienia się również choroby układu nerwowego (m.in. stwardnienie rozsiane), różne problemy psychiczne, w tym także zaburzenia lękowe. Lekarz pyta o używanie leków moczopędnych, które są stosowane między innymi w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, a ich uboczne działanie może powodować odwodnienie i utratę soli mineralnych: potasu, sodu, magnezu. Podobnie sprawa wygląda w leczeniu depresji, uzależnień i innych problemów psychicznych – stosowane w tych przypadkach leki psychotropowe, przeciwbólowe i uspokajające mogą powodować zaburzenia funkcjonowania pęcherza i cewki moczowej. Niektóre leki psychotropowe wywołują przewlekłe zaparcia, natomiast uspokajające powodują rozluźnienie cewki moczowej, osłabiając w ten sposób mechanizm jej zamykania.

Dieta dla pęcherza

Odpowiednio się odżywiając, można znacznie ogra...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy