Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

15 lipca 2016

Myśl więcej, jedz mniej

31

Myślenie o jedzeniu sprawia, że … mniej jemy.Gdybyśmy jedli tylko wtedy, gdy jesteśmy głodni prawdopodobnie na świecie nie istniałby problem z otyłością. A na pewno nie osiągnąłby takich rozmiarów.

Jemy, bo oglądamy film, bo coś wygląda smacznie, bo ktoś nas częstuje, bo czujemy się smutni lub zestresowani. Sami trenerzy i dietetycy coraz częściej podkreślają, że klucz do sukcesu (zdrowego życia pełnego energii) leży w głowie. Pamięć stanowi tu ważną kwestię. Eksperyment Rozina i współpracowników pokazał, że pacjenci z amnezją powypadkową zapominają, że właśnie zjedli posiłek i – mimo, że nie minęło 20 minut - sięgają po kolejny. Kiedy nie możemy skupić myśli, a narzucamy sobie pokarmowe ograniczenia, ostatecznie jemy więcej. Co gorsza kiedy nie skupiamy się na posiłku (bo np. oglądamy telewizje czy pracujemy albo coś silnie przeżywamy) również jemy więcej i szybciej przybieramy na wadze. Zatem jak wykorzystać pamięć jako sprzymierzeńca zdrowego trybu życia?

Przypomnij sobie swój ostatni posiłek. Jak smakował? Jak pachniał? Jak wyglądał? Badania pokazują, że skupienie się na doznaniach sensorycznych może sprawić, że nie sięgniesz po przekąskę. A może po głowie chodzi ci już kolejny posiłek? To również możesz wykorzystać dla siebie. Myślenie o tym co zjemy, kiedy, z kim czy gdzie również powstrzymuje przed podjadaniem. W badaniach Vartaniana uczestnicy byli proszeni o przypom...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy