Autor: Christian Wolf

jest filozofem i[nbsp]dziennikarzem naukowym, pracuje w[nbsp]Berlinie.
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Mózg jak odcisk palca

Badania dowodzą, że działanie mózgu ma więcej cech indywidualnych niż wspólnych dla wszystkich ludzi. Z drugiej strony naukowcy potrafią odnaleźć wzorce pracy neuronów wskazujące, że dana osoba jest np. szczególnie bystra.

Czytaj więcej

Jak leczyć bolejące dusze?

W XX wieku uznano, że przyczyny zaburzeń psychicznych tkwią w nieprawidłowościach o charakterze neuronalnym. Panaceum miały stać się środki farmakologiczne. Poszukiwania cudownego leku trwały latami. Naukowcy znaleźli tylko kolejne pytania i tajemnice.

Czytaj więcej

Geny czy środowisko?

Geny czy środowisko? Co ma większy wpływ na nasze życie, co determinuje nasz los? Współczesne badania każą całkowicie przeformułować ten fundamentalny spór. Geny i środowisko.

Czytaj więcej

Życie pisze genom

Geny czy środowisko? Co ma większy wpływ na nasze życie, co determinuje nasz los? Współczesne badania każą całkowicie przeformułować ten fundamentalny spór. Geny i środowisko. Oba te czynniki bardzo ściśle na siebie oddziałują.

Czytaj więcej

Autopilot w głowie

Jesteśmy przekonani, że działamy w sposób planowy. Wyznaczamy cel, po czym dążymy do zrealizowania go, ale tylko do pewnego momentu. Potem działanie przeobraża się w nawyk.

Czytaj więcej

Warto poczytać

Trening z książką? Jak najbardziej. Czytanie to nie tylko sposób na przyjemne spędzenie czasu, ale także – kolejny – umysłowy fitness.

Czytaj więcej