Dołącz do czytelników
Brak wyników

Mózg i umysł , Laboratorium

15 grudnia 2015

Warto poczytać

128

Trening z książką? Jak najbardziej. Czytanie to nie tylko sposób na przyjemne spędzenie czasu, ale także – kolejny – umysłowy fitness.

O pożytkach z czytania książek wiadomo nie od dziś. Książki dają wiedzę, mądrość, doświadczenie, pozwalają przeżywać stany emocjonalne innych, rozwijają nas wszechstronnie. To niemało, lecz ostatnie badania pokazują, że pożytków z czytania jest więcej. Czytanie warunkuje anatomiczne przemiany naszego mózgu, poprawiając komunikację pomiędzy różnymi mózgowymi obszarami. Trenowany w ten sposób umysł ma większe szanse na uniknięcie neuronalnej degradacji związanej ze starzeniem się organizmu.

Mózg w ruchu
Czytanie to aktywność angażująca przede wszystkim lewą półkulę mózgową.
Kiedy widzimy litery, słowa, początkowo uaktywnia się kora wzrokowa lewego płata potylicznego. Tam opracowywane są wszystkie bodźce wzrokowe. By zidentyfikować ciągi zapisanych liter, uaktywnia się obszar na pograniczu płata potylicznego i skroniowego. Nadawaniem znaczenia zapisanych słów „zajmuje się” środkowa część płata skroniowego, która uaktywnia się szczególnie w sytuacjach, kiedy osoby badane mają za zadanie stwierdzić, czy dwa prezentowane słowa są synonimami.

W proces czytania zaangażowany jest także obszar Broki – bierze udział w analizie złożonych zdań i wypowiedzi. W przypadku czytania opowiadań i dłuższych historii nasz mózg wydaje się symulować odbierane treści. Uaktywnia się więc przykładowo lewa kora przedruchowa, kiedy bohater opowieści angażuje się w nową aktywność, chwyta nowy przedmiot, zmienia swoje miejsce.

Badania naukowców, m.in. Marcela Justa i Timothy’ego Kellera z Carnegie Mellon University w Pittsburghu, prowadzone w 2009 roku pokazują, że intensywne sześciomiesięczne treningi czytania oddziałują na mózg dzieci między 8. a 12. rokiem życia w taki sam sposób, jak nauka gry na pianinie! Opierając się...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy