Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

9 sierpnia 2016

Książki, które odmieniły życie

38

Umberto Eco napisał kiedyś : „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Cieszymy się bardzo, że nasi czytelnicy zechcieli wziąć udział w naszym konkursie i odsłonili przed nami swoje drugie życie!

Poprosiliśmy naszych czytelników o to, żeby napisali nam wspomnienie o książce, która zmieniła ich spojrzenie na świat i na drugiego człowieka. Do zadania tego pytania zainspirowały nas ogłoszone niedawno wyniki badań dr Ketha Oatleya z Uniwersytetu w Toronto, który wykazał, że czytanie książek przyczynia się do wzrostu naszej empatii, ponieważ literatura pozwala nam na przeżywanie emocjonalne innych sytuacji, niż tylko te, które wydarzyły się w naszym życiu. Okazało się jednak, że dla wielu z Was wskazanie książki, która spełniła taką rolę, jest trudne. Nie dlatego, że żadna z lektur nie była dla Was ważna, ale dlatego, że takich pozycji było w Waszym życiu wiele.

Książki, o których pisaliście, były bardzo różnorodne. Nie zabrakło wśród nich klasyki literatury. Pani Agnieszka napisała nam o „Czarodziejskiej górze” Tomasza Manna. Z pewnością jest to książka, która może poszerzyć nasze postrzeganie świata. Sam autor we wstępie sugeruje nawet, że jej zrozumienie wymaga wielokrotnej lektury. Czego nauczyła powieść niemieckiego autora naszą czytelniczkę? Pani Agnieszka pisze: „Dziś zdaje się, że tempo i rytm przedstawionego w "Czarodziejskiej górze" życia nie ma racji bytu. Mamy spełniać inne zadania, a ciągłość i powolność narracji w czasach Facebooka, jest nie do zaakceptowania. (...) We współczesnym świecie, po wynalazku Penicyliny, kamery filmowej i smartfona, nie ma czasu na nudę. Przymusowe wakacje w Davos, dawały jednak pensjonariuszom (...) możliwość życia tu i teraz. Powolne myśli sprzyjały medytacji, zastanowieniu się nad sensem, dywagacjom o pięknie i dobru”. Rzeczywiście, lektura Manna pozwala na chociaż delikatne doświadczenie takiego przeżywania czasu, na które mało kto z nas może sobie pozwolić w codziennym zabieganiu.

Innym autorem, którego książki pozwalają nam doświadczyć odczuwania świata przez ludzi, którzy żyli przed nami, jest Wiesław Myśliwski. Tak swoją lekturę „Kamienia na kamieniu” wspomina pani Jolanta: „Zgłębiając się w życiowe perypetie Szymona Pietruszki pomyślałam, że w każdym starszym, schorowanym człowieku, który z taką zawziętością i uporem pracuje w polu, kosi trawę, wstaje rano, "bo trzeba do stajni iść" kryje się historia, opowieść, przygoda jego życia. Dopiero dzięki opowieści Szymka zrozumiałam, że to, co starsi ludzi robią teraz (niesamowicie ciężka praca na roli, która wydaje się być niepotrzebna, regularne chodzenie do kościoła i przyjmowanie sakramentów) wynika z ich życiowych doświadcz...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy