Dołącz do czytelników
Brak wyników

Mózg i umysł

19 maja 2016

Nadzieja na powrót

0 498

Nowatorskie zabiegi chirurgiczne pozwalające leczyć m.in. stan wegetatywny przeprowadzono w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Pierwszą operowaną była córka Ewy Błaszczyk - Ola Janczarska, która od 16 lat jest w stanie śpiączki. Czy operowani pacjenci mają szansę na powrót?

Pacjent przebywający w stanie wegetatywnym jest przytomny, ale nie przejawia żadnych oznak kontaktu z otoczeniem, ani też wewnętrznej świadomości siebie i otoczenia (mówi się wówczas o tak zwanej „przytomności bez świadomości”).

Nowatorska metoda leczenia została opracowana przez japońskich neurochirurgów Tetsuo Kanno i Isao Moritę z Fujita Health University Hospital i nosi nazwę stymulacji sznurów tylnych (dorsal column stimulation).

POLECAMY

Metoda polega na wszczepieniu w region szyjny kręgosłupa, w bezpośrednie sąsiedztwo rdzenia kręgowego, zestawu elektrod elektrostymulacyjnych, które pobudzają szlaki nerwowe przewodzące sygnały czucia somatycznego (między innymi zmysłu dotyku) biegnące w tej części rdzenia. Tego typu zabiegi są przede wszystkim stosowane w leczeniu chronicznego bólu oraz spastyczności (ang. spasticity, z greckiego spasticos - pociąganie, wciąganie) - nieprawidłowe, nadmierne napięcie mięśni).

Neurochirurdzy z Japonii już kilkanaście lat temu zaobserwowali, że taki rodzaj stymulacji poprawia również stan pacjentów przebywających w stanie wegetatywnym. Do tej pory zastosowali ją już u ponad 200 pacjentów. W publikacji z 2009 zamieszczonej w czasopiśmie „Neuromodulation” japońscy lekarze oceniają, że zastosowana przez nich metoda dała pozytywny efekt u ponad 60 proc. pacjentów w wieku poniżej 35 lat. U pacjentów obserwowano przywrócenie mowy, zaczynali wodzić wzrokiem za przedmiotami, pojawiały się adekwatne reakcje emocjonalne. Przechodzili więc ze stanu wegetatywnego do tak zwanego stanu minimalnej świadomości, czasem doświadczyli powrotu pełnej świadomości.

Neurofizjologiczny mechanizm działania tej metody nie jest do końca poznany. Stymulacja sznurów tylnych przypuszczalnie wzmacnia aktywność znajdujących się w pniu mózgu sieci neuronalnych odpowiedzialnych za regulację pobudzenia mózgu, a także poprzez zwiększenie przepływu krwi przez mózg wspomaga procesy neuroplastyczności i w ten sposób zwiększa szansę na odbudowę uszkodzonych połączeń. Dlatego też bardzo ważne jes...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy