Nadzieja na powrót

Mózg i umysł

Nowatorskie zabiegi chirurgiczne pozwalające leczyć m.in. stan wegetatywny przeprowadzono w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Pierwszą operowaną była córka Ewy Błaszczyk - Ola Janczarska, która od 16 lat jest w stanie śpiączki. Czy operowani pacjenci mają szansę na powrót?

Pacjent przebywający w stanie wegetatywnym jest przytomny, ale nie przejawia żadnych oznak kontaktu z otoczeniem, ani też wewnętrznej świadomości siebie i otoczenia (mówi się wówczas o tak zwanej „przytomności bez świadomości”).

POLECAMY

Nowatorska metoda leczenia została opracowana przez japońskich neurochirurgów Tetsuo Kanno i Isao Moritę z Fujita Health University Hospital i nosi nazwę stymulacji sznurów tylnych (dorsal column stimulation).

Metoda polega na wszczepieniu w region szyjny kręgosłupa, w bezpośrednie sąsiedztwo rdzenia kręgowego, zestawu elektrod elektrostymulacyjnych, które pobudzają szlaki nerwowe przewodzące sygnały czucia somatycznego (między innymi zmysłu dotyku) biegnące w tej części rdzenia. Tego typu zabiegi są przede wszystkim stosowane w leczeniu chronicznego bólu oraz spastyczności (ang. spasticity, z greckiego spasticos - pociąganie, wciąganie) - nieprawidłowe, nadmierne napięcie mięśni).

Neurochirurdzy z Japonii już kilkanaście lat temu zaobserwowali, że taki rodz...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI