Autor: Aneta Brzezicka, Jan Kamiński

Dr Aneta Brzezicka pracuje w Interdyscyplinarnym Centrum Stosowanych Badań Poznawczych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Zajmuje się neuronalnymi korelatami wpływu nastroju depresyjnego na działanie pamięci i procesów rozumowania oraz psychofizjologicznym podłożem procesów uwagi. Jest dwukrotną stypendystką Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Współautorka książek Zawieszony umysł. Pozaosobowościowe determinanty sprawności umysłowej oraz Statystyczny drogowskaz. Jan Kamiński jest psychologiem, doktorantem w Pracowni Układu Wzrokowego w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego. Zajmuje się neuronalnymi podstawami integracji sensorycznej i pamięci roboczej.
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Neurony do szczęścia potrzebne

Badano czekoladoholików. Obserwowano szczury, które padały z wyczerpania, bo nie mogły oderwać się od dźwigni stymulującej ich mózgi. Badacze różnymi sposobami próbowali odkryć neuronalne ośrodki przyjemności. Mylili się, potem korygowali błędy. Dziś już wiedzą, jak wykluwa się w naszym mózgu szczęście. Ta wiedza pozwala pomóc tym, którzy czują się nieszczęśliwi.

Czytaj więcej

Skanery myśli

Nowoczesne techniki badania mózgu sprawiają, że konsumenckie wybory stają się całkowicie przewidywalne. Inżynierowie dusz sterują ludzką wolą.

Czytaj więcej