Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i choroby , Praktycznie

18 maja 2016

Europejski Dzień Walki z Otyłością: Otyłość uśmierca rocznie ponad 2,5 miliona osób na świecie

22

22 maja to Europejski Dzień Walki z Otyłością, który co roku jest okazją do zwrócenia uwagi na zatrważający w swej skali problem otyłości w Europie. Według WHO 20% dzieci w Europie zmaga się z nadwagą, jedna trzecia z nich cierpi na otyłość.[1]

Otyłość stała się chorobą cywilizacyjną XXI w. Co piąty uczeń w Polsce jest otyły. W Europie otyłość osiągnęła rozmiary epidemii, to jedna z najczęstszych chorób, na którą cierpią Europejczycy niezależnie od płci i wieku. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia, rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 miliona osób.

– Europejskie statystyki są zatrważające, a trzeba podkreślić, że za każdą taką cyfrą kryją się tysiące osób, które każdego dnia zmagają się z wieloma chorobami i ograniczeniami, związanymi z otyłością. To choroba, która niszczy ciało i prowadzi do problemów psychospołecznych, do apatii, depresji, izolowania się od społeczeństwa. Leczenie otyłości wymaga opieki specjalistycznej i przede wszystkim ogromnej siły woli osoby chorej – mówi specjalista ds. leczenia otyłości, Konrad Gaca.
Czym jest otyłość?

Otyłość jest wynikiem długotrwałego zaburzenia równowagi między ilością dostarczanej energii a jej wydatkowaniem. Można ją zdiagnozować za pomocą kilku wskaźników: obwodu talii (OT), wskaźnika masy ciała (BMI) oraz wskaźnika talia–biodra (WHR). Otyłość może mieć postać pierwotną lub wtórną. Pierwsza powstaje w wyniku zachwiania bilansu energetycznego: energii dostarczanej wraz z pożywieniem jest za dużo, a wydatkowanej zbyt mało. Otyłość wtórna natomiast jest następstwem chorób powodujących zaburzenie metabolizmu w organizmie.

Wysokokaloryczna dieta, brak ruchu, nadmierne spożywanie cukru, soli i produktów wysokoprzetworzonych oraz wielogodzinne spędzanie czasu przed monitorem komputera i telewizorem to tylko niektóre z codziennych zachowań, które prowadzą do gromadzenia się zbędnych kilogramów. W efekcie mogą pojawić się choroby, takie jak cukrzyca typu II, choroby krążenia, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienie całego ukła...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy