Autor: Piotr Brysacz

Piotr Brysacz jest dziennikarzem, redaktorem w magazynie "Charaktery".
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Powroty taty

Nieobecni, choć na wyciągnięcie ręki. Bliscy, choć z daleka. Synowie. Ojcowie. Dla siebie są jak lustro, w którym obserwują własny lęk, odwagę, niepewność, radość. Kobieta nie zrozumie mężczyzny, jeśli nie spróbuje zrozumieć jego relacji z ojcem i z synem. Synowie i ojcowie... Dwa rozdziały jednej opowieści, która dla matek, żon i córek bywa tajemnicą. Jak ją odczytać? Jak odnaleźć do niej klucz?

Czytaj więcej

Mistyczny pociąg na Wschód

Świat „zmartwychwstałych” carów, pomorców i dziurkaczy modlących się przez dziurki w suficie. Świat, gdzie kultem objęty jest niepiśmienny chłop i były milicjant, który doznał objawienia w trolejbusie. W podróż na Wschód wybrać się naprawdę warto, by poznać to wszystko i zobaczyć jeszcze kilka innych rzeczy...

Czytaj więcej

Jak Cię polubię, to Cię nie poślubię

Była sobie raz królewna, zamknięta w wieży, której strzegł straszny smok. Zjawił się dzielny królewicz, uwolnił królewnę, a potem ona wprowadziła się do jego zamku. Dokładała się do rachunków i jeździła z nim na niedzielne obiady do jego rodziców. Żyli długo i szczęśliwie. I bez ślubu! Tak brzmiałaby współczesna wersja bajki o idealnym związku kochających się osób. Bo coraz więcej współczesnych królewien i królewiczów żyje ze sobą „na wiarę”, nie wierząc w sens ślubu. Czemu omijają ołtarz szerokim łukiem? Dlaczego próbują żyć jak małżeństwo, uciekając przed zaobrączkowaniem?

Czytaj więcej

Złote protezy

Pieniądze nie śmierdzą. Trzeba tylko umieć się z nimi obchodzić. Trzeba bardzo uważać, żeby nie stały się one dla nas psychiczną protezą, czy plastrem na wewnętrzne zranienia - uważa Wojciech Eichelberger.

Czytaj więcej

Zwierzęca natura bogaczy

Czy bogaczy - tak jak dominujące zwierzęta w stadzie - wyróżnia spośród szarych zjadaczy chleba specjalny rodzaj zachowań? Taki, który sugeruje, że oni są w stadzie najważniejsi i - z racji ich bogactwa - nic nie można im zrobić? Richard Conniff, dziennikarz i eseista, współpracownik „National Geographic” udowadnia w swojej książce, że tak właśnie jest.

Czytaj więcej

Szkoły przetrwania

Samobójstwo 14-letniej gimnazjalistki z Gdańska, która była molestowana przez swoich kolegów, wywołało wielką dyskusję o polskiej szkole. Jej efektem są propozycje i konkretne plany zaostrzenia dyscypliny. Mówi się wręcz o konieczności zmiany całej filozofii wychowania.

Czytaj więcej

Tak to się robi

Czy za pomocą manipulacji i prostych chwytów socjotechnicznych z „nikogo” można zrobić męża stanu? Piotr Tymochowicz, doradca medialny, eksperymentalnie chciał pokazać, że z każdego jest w stanie „ulepić” polityka, wystarczy tylko dobrze dobrać krawat. Całość obserwował Marcel Łoziński, znany dokumentalista. Powstał film „Jak to się robi”. Ofilmie „Jak to się robi”- krytycy piszą: „Prowokacyjny, ironiczny, a zarazem przerażający portret polskiej sceny politycznej”. Na ile jest to portret prawdziwy? Poniżej zamieszczamy rozmowę z Marcelem Łozińskim, twórcą dokumentu, a także refleksje psychologów: Natalii de Barbaro i Dariusza Dolińskiego.

Czytaj więcej

Powróżyć, karty stawiać...

Wróżby, pasjanse, przepowiednie, horoskopy... Jedni w nie wierzą, inni traktują z przymrużeniem oka. Ale nie ma chyba osoby, która by chociaż raz w życiu nie zajrzała do horoskopu, aby sprawdzić, co ją czeka...

Czytaj więcej

Pomocnik życiowy

W maju ubiegłego roku Centrum Badania Opinii Społecznej zadało Polakom takie oto pytanie: „Co, Pana/Pani zdaniem jest najbardziej potrzebne, aby życie było udane?”. Na pierwszym miejscu Polacy wymienili zdrowie (51 proc.), na drugim pieniądze (dobrobyt - 46 proc.), na trzecim zaś rodzinę (34 proc.). Na dalszych miejscach były: praca, miłość, pozytywne relacje z innymi ludźmi oraz szczęście. Te badania w jakimś stopniu odzwierciedlają Państwa pragnienia: „Moje życie będzie udane, jeśli będę zdrowy, będę miał pieniądze, pracę, oparcie w rodzinie” itd. Pytanie tylko, jak to zrobić? W jubileuszowym roku 10-lecia „Charak­terów” zadaliśmy sobie pytania: na ile owe pragnienia pomogliśmy Państwu zrealizować i na ile jeszcze możemy? Czy możemy jeszcze jakoś Państwu w realizacji tego „udanego życia” pomóc?

Czytaj więcej

Pomocnik: jak się uczyć, aby się nauczyć

Opanować materiał i opanować nerwy. Tak naprawdę tylko te dwie „rzeczy” są potrzebne aby zdać każdy egzamin. Łatwo jednak mówić, trudniej zrobić. Pytanie bowiem: jak to opanować? Podpowiadamy, w jaki sposób zdać każdy, również życiowy, egzamin.

Czytaj więcej

Szał ciał. Od metafizyki do metafizyczności

Istnienie domaga się ciała. I tylko ciała lub aż ciała. Istnienie współcześnie to rozpaczliwe potwierdzanie istnienia - bezustanny i niekończący się wysiłek (za)istnienia, poszukiwanie dowodów na istnienie siebie. Dotykanie ciała jest dotykaniem miejsca, z którego wydobywa się słowo...

Czytaj więcej