Pomocnik: jak się uczyć, aby się nauczyć

Wstęp

Opanować materiał i opanować nerwy. Tak naprawdę tylko te dwie „rzeczy” są potrzebne aby zdać każdy egzamin. Łatwo jednak mówić, trudniej zrobić. Pytanie bowiem: jak to opanować? Podpowiadamy, w jaki sposób zdać każdy, również życiowy, egzamin.

I dla wszystkich tych, którzy nie bardzo wiedzą „jak”, a są tuż przed egzaminami, które zdać po prostu muszą, przygotowaliśmy nasz „Pomocnik”.
Jak poprawić koncentrację? W jaki sposób zaplanować sobie czas nauki tak, aby uczenie się było jak najbardziej efektywne i nie sprawiało bólu, lecz przyjemność? Jak powtarzać materiał, aby wiedza została nam w głowie? Co jeść, co pić i czym się wspomagać? Co zrobić ze sobą na dzień przed egzaminem i jak walczyć z nerwami? To tylko niektóre z pytań, na które znajdziecie odpowiedź w naszym „Pomocniku”.
Nie obiecujemy, że po jego lekturze zdacie egzamin na pewno. Ale obiecujemy, że jeśli potraktujecie go serio i zastosujecie się do rad w nim zawartych, diabeł okaże się nie taki straszny, nauka nieco łatwiejsza, a zbliżający się wielkimi krokami egzamin przestanie was paraliżować. Powodzenia!

Wzrok czy dotyk?

dowiedz się, „kim” jesteś. Wiedza o tym, który z twoich zmysłów dominuje, pozwoli ci na lepsze dopasowanie metod nauki.

Wzrokowcy

uczą się czytając, patrząc na wykresy, schematy i tabele. Wzrokowcy bardzo łatwo zapamiętują twarze, gorzej zaś imiona i nazwiska. Powinni używać kolorowych mazaków, podkreślać notatki, a informacje do zapamiętania umieszczać na kolorowych karteczkach lub zapamiętywać, kojarząc z obrazkami przedmiotów.

Słuchowcy

lepiej pracują słuchając wykładów, powtarzając materiał na głos, śpiewając lub deklamując. Szybciej uczą się zespołowo, w grupie, w trakcie dyskusji i wymiany myśli. Pamiętają imiona i nazwiska, ale mylą im się twarze. Nie lubią długich opisów w książkach, nie zwracają uwagi na ilustracje.

Dotykowcy


zwracają uwagę na emocje zawarte w treściach, więc lepiej zapamiętują materiały przekazane w sposób indywidualny, nacechowany emocjami. Ubarwianie notatek symbolami i rysunkami określającymi ich stan emocjonalny pozwala lepiej je zapamiętywać i „odpamiętywać”.

Kinestetycy

uczą się pracując, w ruchu. Odpowiadając, gestykulują lub spacerują. Niezbyt chętnie czytają, chyba że tekst ma żywą fabułę. W nauce pomaga im odgrywanie tego, czego się uczą, budowanie modeli, demonstrowanie działania praw nauki. Kłopoty sprawia im ortografia.

Sprawdź się!

Poniższy test pomoże ci określić,
jaki jest twój zmysł dominujący.

Kiedy poznajesz kogoś:
a) zwracasz uwagę, jak jest ubrany,
b) słuchasz jego głosu,
c) myślisz, jakie wzbudza w tobie uczucia,
d) patrzysz, jak się zachowuje.

W czasie wolnym:
a) czytasz,
b) słuchasz muzyki lub radia,
c) piszesz, malujesz, rysujesz,
d) uprawiasz sport.

Najchętniej uczysz się:

a) czytając z książki lub tablicy; nie lubisz odpowiadać i dyskutować,
b) słuchając innych; lubisz uczyć się w grupie,
c) robiąc notatki w trakcie pracy; lubisz dotykać przedmiotów i pomocy naukowych,
d) w trakcie zabawy, symulacji lub odgrywania rzeczywistych sytuacji.

Które z poniższych stwierdzeń opisuje cię najlepiej:

a) pomieszczeniach zwracam uwagę przede wszystkim na kolory, kształty i ogólne wrażenie,
b) lubię przestrzenie wypełnione dźwiękiem muzyki, głosami, zwykle w moim otoczeniu coś gra: radio, telewizor lub CD,
c) zawsze zwracam uwagę na samopoczucie i odczucia innych, nie potrafię przejść obojętnie koło zapłakanej osoby,
d) lubię ruch, sport i działanie, źle się czuję, gdy muszę siedzieć nieruchomo.

Przewaga odpowiedzi
a) sugeruje, że jesteś wzrokowcem,
b) – słuchowcem,
c) – dotykowcem,
d) – kinestetykiem.Nauka na raty nie idzie w las

Aby czegoś skutecznie się nauczyć, poznaj i zastosuj w praktyce opisane poniżej zasady. pomogą ci one zaplanować czas i wybrać najlepszą formę nauki.

Czas nauki


Zaobserwuj, w jakiej porze dnia uczenie się przychodzi ci najłatwiej. O ile to możliwe, ucz się właśnie wtedy. Nie wprowadzaj gwałtownych rewolucji w dotychczasowych nawykach, tylko łagodnie wpasuj swoją naukę w dotychczasowy, ulubiony schemat dnia.
Jedną porcję wiedzy warto zmieścić w przedziale od pół godziny do...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI