Woda życia
Joanna Szaleniec Maciej Szaleniec inne Charaktery 8/2011
Przekonanie, że musi istnieć jakiś sposób na oszukanie śmierci, jest z pewnością starsze niż najdawniejsze znane nam pisane źródła ludzkiej kultury. Świadczą o tym choćby motywy obecne w takich dziełach, jak sumeryjski poemat o Gilgameszu (spisany 2300–2200 p.n.e.) czy święte księgi hinduizmu Wedy (powstałe około 1800 p.n.e.). Epos o Gilgameszu opisuje między innymi nieudaną wyprawę sumeryjskiego króla po cudowne ziele, mające uratować jego śmiertelnie rannego przyjaciela Enkidu (roślina miała dać mu wieczną młodość). Natomiast w księgach wedyjskich znajdujemy opis cudownego ziela-napoju-bóstwa, Somy lub Amryty, którego spożycie przez człowieka zapewni mu nieśmiertelność. Bliższe naszemu kręgowi kulturowemu są greckie mity o niebiańskiej ambrozji czy słowiańskie podania o żywej wodzie.
Eliksiry i panacea
Pozornie mogłoby się wydawać, że idea eliksiru, czyli lekarstwa na wszystko,
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówJoanna Szaleniec Maciej Szaleniec
Joanna Szaleniec jest lekarzem w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, asystentem w Katedrze i Klinice Otolaryngologii CM UJ
Maciej Szaleniec jest adiunktem w Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im Jerzego Habera PAN w Krakowie.