Utajona perswazja

inne Laboratorium

Skuteczna reklama rozmawia z podświadomością odbiorcy. Gdyby zwracała się do świadomości, jej oddziaływanie byłoby bardzo ograniczone. Dlaczego?

Nie chcemy, aby decyzje zakupowe były konsekwencją jakiegoś „głupawego trzydziestosekundowego filmiku”. Wolimy myśleć, że to nasz racjonalny i niezależny osąd. Utajona perswazja w reklamie polega na operowaniu niuansami, archetypami. Angażuje elementy komunikacji reklamowej związane bardziej z formą (czyli kreacją) niż treścią (czyli strategią).

Mistrz odwracania uwagi
Uwaga: utajona perswazja to nie podprogowa manipulacja. Podświadomość o jakiej piszę, związana jest nie z milisekundowymi ekspozycjami, lecz z odwracaniem uwagi od jednych elementów, a koncentrowaniem jej na innych. Kiedy mistrz iluzji wyciąga z cylindra królika, nie oznacza to, że umie czarować. On po prostu zwabił naszą uwagę, nakierował ją na jakąś nieważną, uboczną rzecz, a coś ważnego ukrył w cieniu (albo w połach przepastnej peleryny).
W przypadku zakazanej podprogowej reklamy mamy teoretycznie do czynienia z ograniczeniem osobistej wolności konsumenta, bo nie widzi on bodźca, który na niego oddziałuje. W przypadku oddziaływania o jakim piszę, konsument widzi i słyszy wszystko. Tylko nie przypuszcza, że pewne bodźce mogą być powiązane i na niego wpływają.

Sztuka makijażu
W życiu codziennym utajoną perswazję obrazuje sztuka profesjonalnego makijażu. Jego zadaniem jest dyskretne usunięcie w cień niedoskonałości twarzy, a jednocześnie wydobycie i podkreślenie jej atutów. Dobry makijaż sprawia wrażenie, jakby go nie było – zamiast tego jest naturalność, spontaniczność, świeżość. Nikt, a już w żadnym wypadku żaden mężczyzna nie powinien domyślać się, ile taki makijaż kosztował (zdrowia i czasu). Porównując reklamę do makijażu warto pamiętać o jeszcze jednej, jakże ważnej, analogii. Zbyt agresywny makijaż czy przekaz reklamowy może stać się źródłem błędnej komunikacji, nadinterpretacji i... niechybnych kłopotów.

POLECAMY

„Uczenie się” utajonego komunikatu perswazyjnego w reklamie odbywa się na drodze nieświadomego kojarzenia. Nasz system poznawczy wykorzystuje tę umiejętność wtedy, gdy trzeba opanować materiał bardzo złożony. Aby zademonstrować działanie tej formy uczenia się, puszczam trzy krótkie utwory muzyki klasycznej, skomponowane przez trzech różnych ko...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI