Wczoraj, dziś i jutro
Philip G. Zimbardo Ja i mój rozwój Charaktery 3/2015

Rozpocznę swą opowieść od podróży w czasie – do mego dzieciństwa, kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z tematyką psychologii czasu, a może wplątałem w nią. Wychowywałem się w sercu Południowego Bronksu, dzielnicy Nowego Jorku, w ubogiej rodzinie o sycylijskich korzeniach. Mój ojciec, George Zimbardo, był wspaniałym człowiekiem. Nie miał wykształcenia, jednak posiadał niezwykłe umiejętności muzyczne i mechaniczne. Choć nie pobierał lekcji, potrafił grać ze słuchu na instrumentach strunowych, improwizując wszystko, co usłyszał. W 1947 roku – zaledwie rok po tym, jak wynaleziono telewizję! – zbudował jeden z pierwszych odbiorników telewizyjnych. Wystarczył mu schemat układu elektronicznego. I zrobił to bez formalnego przygotowania z zakresu elektroniki.
Mój podziw nie przekładał się jednak na inne obszary jego stylu życia, które koncentrowało się na pogoni za osobistymi przyjemnościami.
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówPhilip G. Zimbardo
Philip G. Zimbardo jest profesorem psychologii, znanym na całym świecie wykładowcą, badaczem, osobowością medialną. Zajmuje się psychologią społeczną, w tym problematyką agresji, zła i terroru, afiliacji, teorią dysonansu i poznawczą kontrolą motywacji, eksperymentalnym badaniem symptomów patologii oraz leczeniem nieśmiałości. Dzięki zaangażowaniu w nauczanie zarówno studentów wstępnych lat, jak i studentów studiów podyplomowych, a także dzięki swojemu charyzmatycznemu stylowi wykładania, zdobył wiele nagród za wybitne osiągnięcia dydaktyczne. W uznaniu dla rozmachu jego osiągnięć naukowych Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne przyznało mu nagrodę Ernesta Hilgarda za całość jego wkładu do psychologii ogólnej.