Rodzinne tradycje, które budują bliskość i bezpieczeństwo. Siła małych, codziennych rytuałów

Na temat

W dzisiejszym, zabieganym świecie, gdzie życie rodzinne jest nieustannie wystawione na próbę, warto zastanowić się nad korzyściami, jakie niosą za sobą rodzinne rytuały. Rytuały, będące szczególnymi czynnościami regularnie wykonywanymi przez rodzinę, mają potencjał do kształtowania tożsamości, tworzenia poczucia bezpieczeństwa i przynależności – a to tylko czubek góry lodowej.

Dlaczego konkretne rytuały odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu rodzin, jak wpływają na relacje oraz jak skutecznie wprowadzać je do życia rodzinnego? Być może po lekturze spojrzycie na Wasze rodzinne rytuały (a może dopiero zaczniecie je dostrzegać?) w innym świetle i docenicie je.

Czym są rodzinne rytuały i dlaczego mają znaczenie?

Rytuałami określamy regularnie powtarzane czynności o symbolicznym charakterze, wykraczające poza rutynę codzienności. Obejmują szerokie spektrum zwyczajów – od głęboko zakorzenionych w danej kulturze czy religii, poprzez mniej formalne tradycje związane z obchodzeniem świąt i rodzinnych uroczystości, aż po drobne, pozornie banalne praktyki stworzone spontanicznie i pielęgnowane przez konkretną rodzinę.
Eliminując powszechną pomyłkę, zwróćmy uwagę na różnice znaczeniowe w słowie „rytuał” a „rutyna”. Główną różnicą między tymi sformułowaniami jest nasza postawa. Zajęciami rutynowymi można określić te, które służą organizacji życia rodzinnego: strukturalne elementy dnia, takie jak mycie zębów, gotowanie obiadu czy pranie. Natomiast rytuały możemy rozumieć jako czynności niosące ze sobą większy ładunek emocjonalny i symboliczny – są dla nas personalnie ważne i wyjątkowe. Rytuałem mogą być wspólne posiłki, czytanie bajek na dobranoc, weekendowe spacery czy wyjazdy, obchodzenie urodzin i świąt, wspólne spędzanie wakacji. 
Co łączy te przykłady? Psychologia społeczna dostarcza fascynującej odpowiedzi – we wszelkich rytuałach rodzinnych mamy do czynienia ze wspólnym, symbolicznym działaniem, które z niezwykłą siłą buduje poczucie tożsamości, przynależności i trwałej więzi. Innymi słowy, poprzez wspólne celebrowanie drobnych, rodzinnych tradycji i zwyczajów budujemy rodzinny fundament, na którym opiera się poczucie bliskości i wzajemne zrozumienie między członkami rodziny. A zatem nawet w pozornie błahych, trywialnych rytuałach rodzinnych, takich jak wspólne składanie skarpetek czy oglądanie Kevina w święta, kryje się głęboka, psychologiczna siła, która – być może poza naszą świadomością – wpływa na jakość codziennego funkcjonowania całego systemu rodzinnego.
Chcąc głębiej zrozumieć fenomen i siłę rytuałów rodzinnych, przyjrzyjmy się kilku kluczowym i uniwersalnym mechanizmom psychologicznym, które uruchamiają się w każdym z nas, zarówno w dzieciach, młodzieży, jak i dorosłych członkach rodziny.

POLECAMY

Zbuduj poczucie bezpieczeństwa i stabilności

Regularność i powtarzalność rodzinnych rytuałów zaspokaja jedną z podstawowych ludzkich potrzeb, czyli potrzebę bezpieczeństwa. Ich regularny, niezmienny rytm daje wszystkim członkom rodziny, a zwłaszcza dzieciom, głębokie przeświadczenie, że świat jest przewidywalnym, bezpiecznym miejscem, nawet jeśli w aktualnej sytuacji przeczą temu obiektywne fakty. Będzie to szczególnie ważne w nietypowych lub zmieniających się okolicznościach, takich jak rozstanie rodziców, przeprowadzka lub po innych kryzysowych doświadczeniach.
Dobrze znany od lat rytuał, np. wspólne pieczenie ciasta w dzień urodzin, może mieć działanie terapeutyczne. Klasycznym przykładem kojącego rytuału dającego poczucie bezpieczeństwa w nowym środowisku może być cykl czynności, jakie wykonujemy z dzieckiem przed snem. Jeśli w domu mamy w zwyczaju...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI