Teoretyk języka
Cezary W. Domański inne Charaktery 9/2011
Jedną z ciekawszych postaci praskiego życia naukowego w okresie belle époque był filozof języka, psycholog i ontolog Anton Marty, bliski przyjaciel twórcy „psychologii aktów” Franza Brentano.
Anton Marty był uczniem i przyjacielem Franza Brentano, znakomitego psychologa, filozofa i socjologa niemieckiego, twórcy tak zwanej psychologii aktów. Gdy Brentano wystąpił ze stanu duchownego, Marty uczynił to samo. W przeciwieństwie jednak do swego mentora, który po „zrzuceniu sutanny” był dwukrotnie żonaty, Marty do końca życia pozostał w stanie kawalerskim. Nie miało to jednak wpływu na ich kontakty wynikające ze wspólnych zainteresowań naukowych. Przyjaciele spędzali razem letni urlop w szwajcarskich kurortach, a Brentano w korespondencji dzielił się z Martym swoimi poglądami oraz wynikami badań. W jednym z takich listów przedstawił mu swoje doświadczenia psychologiczne nad spostrzeganiem kolorów. Zainspirowany nimi Marty napisał w roku 1879 rozprawkę na temat ewolucji percepcji barw u człowieka. Zapewne też pod wpływem Brentano zainteresował się psychologią myślenia i psychologią
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówCezary W. Domański
Cezary W. Domański jest profesorem uczelni, nauczycielem akademickim w Instytucie Psychologii UMCS w Lublinie. Jest także członkiem Rady Naukowej Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Zajmuje się historią psychologii oraz psychologią twórczości. Niedawno ukazała się jego książka Historia psychologii w Europie Środkowej.