Dołącz do czytelników
Brak wyników

Psychologia i życie

22 sierpnia 2022

NR 9 (Wrzesień 2022)

Samotność

0 182

Nie jest to temat pasujący do lata. Wszyscy, w każdym razie większość, wypoczywają, poznają nowych ludzi, odwiedzają nowe miejsca i starają się być na bieżąco z tym, co się dzieje na świecie. Wydawać się może, że właśnie teraz jest czas, kiedy nie powinniśmy czuć się samotni. Tymczasem poczucie samotności może dotykać zarówno starszych (do których sam się zaliczam), jak młodych. Jednak samotność starszych i młodych może mieć różne przyczyny – i zapewne konsekwencje.
Samotność ludzi starszych może wywodzić się z braku bliskich osób – część dawnych przyjaciół przeniosła się już do wieczności, a ci, którzy zostali przy życiu, niekoniecznie chcą mieć z nimi kontakt. Zostają dzieci i wnuki, ale, po pierwsze, relacje te są sporadyczne, a po drugie, ludzie starsi często starają się dawać różne rady młodym pokoleniom. Jednak te rady nie są akceptowane, ponieważ dotyczą czasów, które dawno temu minęły. 
Samotność młodych ma inny charakter. Czasami jest to poczucie samotności w tłumie. Ludzie młodzi odczuwają samotność także dlatego, że nie czują obecności innych jako czegoś istotnego i ważnego. Wprawdzie żyją w obecności innych, ale osoby te mogą dla nich niewiele znaczyć. Może też być tak, że inni znaczą tak wiele, że młodzi czują się niejako omotani ich istnieniem.
U osób młodych samotność może także wynikać z faktu, że mają wprawdzie wielu znajomych a także przyjaciół, ale kontaktują się z nimi za pośrednictwem Internetu. To jest inny rodzaj kontaktu niż spotkanie twarzą w twarz. Pewne bodźce w kontakcie internetowym są niedostępne albo częściowo niedostępne. Mam tu na myśli nie tylko bodźce dotykowe, lecz również wiele innych. Na przykład komunikacja może dotyczyć emocji. W Internecie można korzystać z języka emoji, ale język ten ma ograniczone możliwości, nie pozwala choćby przesyłać informacji o emocjach złożonych.
Młodzi ludzie przeżywają też różnego rodzaju kry...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy