Problem zazdrośnika

Rodzina i związki Praktycznie

Czasami zazdrość bywa uzasadniona, czasami istnieje tylko w naszych głowach. Niektórzy są bardziej zazdrośni niż inni, a ich uczucia nie mają nic wspólnego z poczynaniami partnera.
 

Teoria przywiązania pomaga zrozumieć zjawisko chronicznej zazdrości. Jeśli przywiązujesz się do innych w sposób bezpieczny, to prawdopodobnie miałeś dobre doświadczenia z dzieciństwa czy poprzednich związków pełnych zaufania i oczekujesz tego samego od kolejnej relacji. Jeśli jesteś osobą przywiązującą się w sposób lękowy to możliwe, że w twojej przeszłości są wspomnienia niezbyt udanych relacji – zdrad, porzucenia – i to doprowadziło cię albo do unikania bliskości albo prób utrzymania partnera tak blisko, jak to możliwe, by tylko znów cię nie zostawił.

POLECAMY

Osoby przywiązujące się w sposób lękowy lub unikowy znacznie częściej bywają zazdrosne niż ci przywiązujący się bezpiecznie – wynika z badań. Dostrzegają zagrożenia tam, gdzie ich nie ma, denerwują się mało znaczącymi drobnostkami. „Bezpieczni” mają więcej zaufania, a w sytuacjach konfliktowych są spokojniejsi o losy relacji. To, czego nie mówią nam te badania to – co było pierwsze – zazdrość czy lękowy/unikowy styl przywiązania.

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie Markus Maier i Dylan Selterman wzmocnili poczucie bezpiecznego przywiązania u części swoich badanych (mieli oni myśleć o byciu w trudnej sytuacji, w której bliska osoba dała im dużo wsparcia i miłości). Pozostali mieli myśleć o neutralnych rzeczach jak robienie zakupów. Następnie wzbudzano w uczestnikach zazdrość prosząc o wyobrażenie sobie sytuacji, w któ...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI