Czasem mam dość swojego dziecka

Jak zadbać o własną przestrzeń w byciu rodzicem?

Otwarty dostęp Rodzina i związki

Rodzic XXI wieku ma być zaradny, bezbłędny, otwarty na nowe metody wychowawcze i przede wszystkim bardzo wyrozumiały. W tym przypadku nie ma żadnych ustępstw, bo każda porażka rodzicielska od razu zostaje wychwycona przez bliskich i społeczeństwo. Piękne pozowane zdjęcia w popularnych serwisach społecznościowych i te wysyłane do rodziny, zbierają same pozytywne reakcje. A co by się stało, gdyby tak choć raz pokazać prawdziwe życie i rozterki przemęczonej mamy?

Są dni, gdy od środka krzyczysz: „Mam dość swojego dziecka!”, ale rozum ostrzega, że tej słabości nie możesz okazać. To temat tabu. Problem, z którym niestety rodzic zostaje najczęściej sam. Nie musi tak być. Złość, rozgoryczenie, a nawet chwilowa niemoc to doświadczenia, na które składa się macierzyństwo – szczęśliwe macierzyństwo.

POLECAMY

,,Bycie mamą to wyzwanie, misja, udręka, koszmar, ale i źródło przeogromnej satysfakcji.
To lęk, paraliżujący strach, ale i radość, której nie da się z niczym porównać’’.

M. Krajniewska

Nie ma trudnych dzieci, są tylko trudni rodzice – PRAWDA czy FAŁSZ?

Rodzicielstwo masz przecież we krwi, a instynkt macierzyński pojawia się z automatu. Ta bezwarunkowa miłość i oddanie po prostu są. To totalny altruizm, który nie podlega dyskusji, prawda? Taka jest przyjęta (a raczej narzucona) postawa rodzicielska. Jeśli jednak zagłębisz się choć trochę w ten temat, to szybko przekonasz się, że opinie psychologów klinicznych, terapeutów i doświadczonych w pracy z rodzicami specjalistów, rzucają zupełnie inne światło na kwestię macierzyństwa. Materiały treningowe, podcasty i artykuły eksperckie dla rodziców dostępne w charakteryplus.pl to potwierdzenie istnienia potrzeby rozmowy o matczynych uczuciach i sposobach radzenia sobie z emocjami.

Są trudne dzieci, tak samo jak są trudni dorośli – to oczywiste! Wpływa na to mnóstwo czynników, jak osobowość, temperament, kształtujący się od najmłodszych lat charakter, dostarczane wzorce i otaczające nas bodźce. Tuż obok matczynej miłości i troski o potomka zawsze pojawiają się lęk, przemęczenie, niedowartościowanie i poczucie utraty prywatności. Niemowlę bądź starsze dziecko, które często płacze, mało śpi, absorbuje każdą minutę życia rodzica, nie ułatwia zadania. Niektóre dzieci wstają o świcie, inne trudno wyciągnąć z łóżka. To samo dotyczy zabawy, rozmowy i zainteresowań. Jasne jest, że kobieta, która ma chociażby minimalne wsparcie w codziennej opiece i obowiązkach będzie bardziej wypoczęta i dyspozycyjna.

,,Ciągle mówisz: Mam dość swojego dziecka. Dziwne. Ze mną jest takie grzeczne. Cisza, spokój i czysta przyjemność’’ – powiedziała niejedna babcia, a Ty pełna wyrzutów z opuszczoną głową wróciłaś do domu rozgoryczenia. Zastanawiasz się, dlaczego to grzeczne dziecko o anielskim usposobieniu zamienia się w małego buntownika w Twoim towarzystwie? Chociażby dlatego, że jest z Tobą dłużej, niż te kilka godzin z dziadkami. 

Przytłaczające lobby Matek Polek

Nie mogę tak myśleć o moim maleństwie! Dlaczego mam dość swojego dziecka? Przecież to ze mną jest coś nie tak, nie z nim. Jest takie niewinne, bezbronne, dobre, a ja ta okrutna, niewdzięczna i bez uczucia. Znasz to? Po każdej irytacji, wściekłości i załamaniu zawsze przychodzi ten moment, kiedy sumienie puka do serca matki. I tak powoli, ale dosadnie próbuje wzbudzić w niej ogromne...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI