Tajemnice snu
J. Allan Hobson Mózg i umysł Charaktery 7/2013
Sen przenosi nas do wirtualnej rzeczywistości, w której nie ma rzeczy niemożliwych. Co noc bierzemy udział w przedziwnych wydarzeniach wykreowanych przez nasz śniący umysł, przygotowując się w ten sposób do życia na jawie - twierdzi J. Allan Hobson.

AGNIESZKA CHRZANOWSKA: Czy oglądał Pan film Christophera Nolana „Incepcja”? Jego bohaterowie wchodzą do rzeczywistości sennej niczym do innego pokoju. Co więcej, sami kreują tę rzeczywistość – architekci snu tworzą miejsca, budynki, meble, nawet dywany i wykładziny.
J. ALLAN HOBSON: – Owszem. Ten film jest przekonujący, wciągający. Z pewnością trzyma widza w napięciu. Łatwo uwierzyć w to, co pokazuje, ale tak naprawdę nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Całkowicie odbiega od tego, co wiemy o snach. To jedynie fantazja twórczego autora, który za pomocą hollywoodzkich trików stworzył bardzo przekonujący obraz.
Czym w takim razie są sny? Co to znaczy śnić?
– Sen to każda aktywność umysłowa, która ma miejsce, kiedy śpimy. Jej źródłem jest aktywność mózgu kontrolowana przez pień mózgu. To niewielka struktura, która skrywa jednak wiele interesujących mechanizmów związanych z aktywacją i
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówJ. Allan Hobson
jest psychiatrą, emerytowanym profesorem Harvard Medical School. Jego naukowe zainteresowania obejmują przede wszystkim tematykę snu i śnienia. Jest twórcą teorii, zgodnie z którą śnienie jest stanem protoświadomości. Autor m.in. The Dreaming Brain; 13 Dreams Freud Never Had; Dream Life: An Experimental Memoir. Pasjonuje się również sztuką, na swojej farmie w stanie Vermont stworzył Dreamstage Brain and Sleep Science Museum.