Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

9 sierpnia 2016

Sny są jak listy

0 1270

Niezinterpretowany sen jest jak nieotwarty list, czytamy w jednej z ksiąg Talmudu. Warto go otworzyć, bo dzięki temu zyskamy wgląd w nasze podświadome życie. W snach powracają do nas myśli i emocje, które odrzucamy od siebie na jawie. Właściwa interpretacja snu może przynieść ulgę i poczucie uwolnienia.

Na ogół nie bierzemy swoich snów na poważnie – uważamy, że nie warto się w nie zgłębiać, bo stano[-]wią zlepek chaotycznych myśli. Jeśli nawet nie lekceważymy marzeń sennych, to wiedzę na ich temat czerpiemy z senników egipskich. Warto jednak potraktować serio marzenia senne, bo przecież na sen przypada niemała część naszego życia. Jestem przekonany, że sny to dalsza część ciągu skojarzeń na jawie, tyle że bardziej sugestywna i metaforyczna, a zatem poddająca się „obróbce” logicznej.

Marzenie senne można potraktować jak list, który piszemy do samych siebie. My (i tylko my sami) jesteśmy autorami naszych snów, a to, co się w nich dzieje i jakie postaci lub motywy w nich się pojawiają, to efekt naszego – wprawdzie nieświadomego, lecz jednak – przyzwolenia. Po co otwierać takie „listy”? Warto interpretować sny, dlatego że ich treść może mieć dla nas istotne znaczenie. Znajdziemy tam wskazówki, które mogą służyć samodoskonaleniu, ujawnieniu pewnych problemów i podjęciu świadomej decyzji o pozbyciu się ich. Analiza i interpretacja marzeń sennych to nie żadna magia, wręcz przeciwnie – opiera się ona na racjonalnej wiedzy psychologicznej o osobowości człowieka. Tylko tyle i aż tyle.

POLECAMY

Uśpione emocje
Sny ujawniają nasze obawy i chęci – choć może nam się wydawać, że wcale tak nie jest, bo niekiedy mamy poczucie obcości wobec snu, tak jakby został nam on narzucony z zewnątrz. Te obawy i chęci mogą dotyczyć tego samego przedmiotu, pozostają ze sobą w nierozwiązanym wewnętrznym konflikcie motywacyjnym – to najczęstsze źródło snów, a także pierwsza warstwa snów, która łączy się z tym, co aktualnie dzieje się w naszym życiu (druga warstwa snów). Na ogół sen stanowi odbicie konkretnego zdarzenia z dnia poprzedzającego śnienie. Trzecią warstwą snu jest zapomniane wspomnienie z wczesnego dzieciństwa. Te trzy sfery łączą się ze sobą w fascynujący ciąg skojarzeń, wymagający identyfikacji, odkrycia i uświadomienia sobie. Zaledwie część naszych przeżyć i myśli pozostaje do naszej świadomej dyspozycji, podczas gdy ogrom spychany jest w odmęty niepamięci. Co nie znaczy, że się od nich uwalniamy, przeciwnie – tkwią w nas i dają o sobie znać właśnie we śnie (a także w szeregu nieracjonalnych zachowań na jawie, tj. czynnościach pomyłkowych czy reakcjach, których sami po sobie byśmy się nie spodziewali).

Powracający sen Marii

Maria nie przywiązuje do snów specjalnej wagi, ale jeden ją niepokoi. – Ten sen śni mi się średnio dwa razy w roku i wytrąca z równowagi na kilka dni. Akcja snu przebiega od lat według tego samego schematu: zdaję maturę, a w zasadzie to uświadamiam sobie, że mam przystąpić do egzaminu następnego dnia. Ogarnia mnie panika, bo dochodzi do mnie, że nic nie umiem, w ogóle się nie przygotowywałam. W głowie mam pustkę, jestem przerażona. Próbuję przeglądać książki, robić ściągi, ale czas płynie szybko i wiem, że to wszystko na nic. Budzę się tuż przed wejściem na salę egzaminacyjną, cała zlana potem. Czasami ten sen dotyczy nie matury, ale obrony pracy magisterskiej. Schemat jest podobny: na dzień przed terminem obrony uświadamiam sobie, że nie mam nawet planu pracy czy jakichkolwiek notatek. Nie mam nic. Co ciekawe – maturę zdałam z wyróżnieniem, a moją pracę magisterską recenzenci ocenili wysoko. Sama obrona poszła mi gorzej, bo bardzo się zestresowałam, ale od tego czasu minęło prawie 15 lat, więc te sny chyba nie powinny mieć z tym jakiegokolwiek związku. Dlaczego jednak pojawiają się z taką regularnością? Czy mogą świadczyć o jakichś moich kompleksach, lękach? Jestem uważana za pracowitą osobę, być może nawet zdolną. Wiem, w czym jestem dobra, ale mam również świadomość swojej słabej kompetencji w wielu dziedzinach.

Na ogół najbardziej szokują nas w snach wyraziste emocje i przeżycia, towarzyszące treści. Nieraz treść i przeżycia współbrzmią, a niekiedy mocno kontrastują. Oba wątki – emocjonalny i treściowy – powinny być rozpatrywane wspólnie podczas analizy. Miewamy sny o charakterze erotycznym, horrory, sny o pozornie obojętnym zabarwieniu emocjonalnym i sny dziwaczne, w których występuje całe spektrum emocji. Ich ujawnienie, a w innym przypadku zdemaskowanie, ma kapitalne znaczenie dla prawidłowego odczytania snu. Treść marzenia sennego jest tak zagmatwana i niejednoznaczna, że pozornie bardzo trudno odczytać w niej jakikolwiek sens. Działa tu tzw. cenzor senny – odpowiednik mechanizmów, które na jawie pozwalają nam nie myśleć ciągle o naszych kłopotach, kompleksach, nierozwiązanych konfliktach, nie konfrontować się bezustannie z lękami i przykrymi emocjami, takimi jak wrogość czy poczucie obniżonej wartości. Niemniej jednak to co odrzucane nie traci znaczenia i wpływu na nas samych. Odrzucenie od siebie emocji czy myśli tylko pozornie jest skuteczne, gdyż wracają one potem jak bumerang, ze zdwojoną siłą. Sen jest zapowiedzią tego powrotu. Odczytując sen, rozbrajamy tykającą wewnątrz bombę z opóźnionym zapłonem: możemy uniknąć życiowych nieprzyjemności, ale pod warunkiem, że uświadomimy sobie przykre motywacje, o których wspomniałem wcześniej. Po interpretacji snu możemy podjąć racjonalną decyzję, jak najkorzystniej rozprawić się z wewnętrznymi demonami. To dlatego właściwa interpretacja snu na ogół przynosi ulgę, poczucie uwolnienia. Otwiera możliwości i pozwala spojrzeć z pewnej perspektywy na zdarzenia, które dotychczas wydawały się bez wyjścia.

W snach często walczą ze sobą nasze różne oblicza – nieokiełznane chęci (agresywne lub erotyczne) ścierają się z poczuciem winy. Między nimi zaś mediuje nasza część racj...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy