Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

26 października 2016

Niezdrowy długi sen?

41

Podobno sen leczy, a człowiek powinien spać minimum osiem godzin na dobę - tak przekonywano nas do tej pory. Tymczasem właśnie pojawiły się doniesienia, że przeznaczenie więcej niż jednej trzeciej doby na spanie może być... niezdrowe.

Prof. Franco Cappuccio, specjalista z zakresu chorób układu sercowo-naczyniowego i epidemiologii na University of Warwick przeprowadził niedawno analizę 16 różnych badań naukowych dotyczących naszych nawyków związanych ze snem. Eksperymenty te objęły w w sumie ponad milion osób.

Na podstawie swoich analiz Cappuccio podzielił uczestników wszystkich badań na trzy grupy: śpiących mniej niż 6 godzin, śpiących od 6 do 8 godzin oraz śpiących ponad 8 godzin na dobę. Naukowiec stwierdził, że pierwszej grupie (śpiących bardzo krótko) na przestrzeni określonego czasu zmarło o 12 procent więcej ludzi niż w grupie drugiej (śpiących 6-8 godzin). Jeszcze gorzej wyglądały jednak statystyki związane ze śmiertelnością osób z grupy trzeciej - osób śpiących bardzo długo, ponad 8 godzin. Wśród tych osób w analizowanym okresie zmarło aż o 30 proc. więcej osób niż w grupie „środkowej”, czyli lud...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy