My i nasze sny

Mózg i umysł Laboratorium

Niektórzy twierdzą, że nigdy nie śnią, ale prawda jest taka, że po prostu nie pamiętają swoich snów. Marzenia senne stanowią jedną dwunastą naszego życia! I tak naprawdę każde z nich coś o nas mówi.

Sen to sposób na nadanie sensu wszystkim informacjom i doświadczeniom, jakie nieświadomie przyjęliśmy przez cały dzień. Ten indywidualny proces nadawania sensu dostarcza ważnego wglądu w specyficzne wyzwania, z jakimi mamy do czynienia w codziennym życiu. Marzenia senne nie są tylko jakimiś przypadkowymi zdarzeniami. Tak naprawdę to skomplikowany proces, dzięki któremu możemy sięgać do minionych doświadczeń i użyć ich do wykorzystania możliwości, jakie przyniesie nam przyszłość. To nie sny nam się przytrafiają, to my przytrafiamy się snom i to one kreują to, czego w nich doświadczamy.

Dlaczego śnimy?
Dzięki snom stale uaktualniamy poczucie sensu własnego Ja. to pomaga nam zrozumieć, kim jesteśmy, czego potrzebujemy i w co wierzymy w życiu na jawie. Kiedy nieświadomie tworzymy w nocy nasze sny, angażujemy się w ten sam proces, dzięki któremu w codziennej rzeczywistości potrafimy wyobrazić sobie nasze ambicje. Temu zaangażowaniu sprzyja formułowanie obrazów na temat naszej przyszłości. Wyobrażenia, które tworzymy w snach, odzwierciedlają to, jak widzimy samych siebie w życiu na jawie i pomagają nam wyobrazić sobie te osoby, którymi możemy i chcemy się stać.

Jakie jest znaczenie snów?
Chociaż sny przypominają strumień przypadkowych obrazów, całkowicie pozbawiony sensu, to dzięki nim wyrażamy siebie w odmienny i znacznie bardziej twórczy sposób. Aby zrozumieć, dlaczego śnimy określony sen, trzeba popracować z obrazami i emocjami, jakie się w nim pojawiają. Obrazy, które tworzymy w snach, są naturalnym sposobem łączenia tego, co dzieje się w wewnętrznym świecie wyobraźni, z zewnętrznym światem rzeczywistości. Te połączenia prowadzące ze świata wewnętrznego do zewnętrznego określane są także mianem symboli i pomagają zrozumieć, kiedy i gdzie możemy podjąć odpowiednie działania w życiu na jawie.

Dlaczego ludzie tworzą podobne tematy snów?
Choć każdy z nas jest niepowtarzalną ludzka istotą, to jednak mamy pewne wspólne wzorce zachowania i dlatego tworzymy podobne tematy snów. To sposób na zgłębianie naszych zachowań w życiu na jawie oraz możliwości ich wykorzystania do osiągnięcia przynajmniej niektórych celów, jakie sobie wyznaczyliśmy. Zrozumienie tematu konkretnego snu umożliwia nam zastosowanie tej wiedzy w określonych sytuacjach naszego życia na jawie.

Czy śnimy każdej nocy?
Na ogół śpimy w 90-minutowych cyklach i zazwyczaj śnimy o czymś w trakcie każdego z nich. Pierwszy z tych snów trwa od 10 do 15 minut, potem ich długość wzrasta aż do 40–45 minut w trakcie ostatniego cyklu przed przebudzeniem. Zatem śnienie zajmuje nam średnio około dwóch godzin każdej nocy, tak więc dwunast...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI