Dołącz do czytelników
Brak wyników

Mózg i umysł , Laboratorium

11 kwietnia 2018

My i nasze sny

0 503

Niektórzy twierdzą, że nigdy nie śnią, ale prawda jest taka, że po prostu nie pamiętają swoich snów. Marzenia senne stanowią jedną dwunastą naszego życia! I tak naprawdę każde z nich coś o nas mówi.

Sen to sposób na nadanie sensu wszystkim informacjom i doświadczeniom, jakie nieświadomie przyjęliśmy przez cały dzień. Ten indywidualny proces nadawania sensu dostarcza ważnego wglądu w specyficzne wyzwania, z jakimi mamy do czynienia w codziennym życiu. Marzenia senne nie są tylko jakimiś przypadkowymi zdarzeniami. Tak naprawdę to skomplikowany proces, dzięki któremu możemy sięgać do minionych doświadczeń i użyć ich do wykorzystania możliwości, jakie przyniesie nam przyszłość. To nie sny nam się przytrafiają, to my przytrafiamy się snom i to one kreują to, czego w nich doświadczamy.

Dlaczego śnimy?
Dzięki snom stale uaktualniamy poczucie sensu własnego Ja. to pomaga nam zrozumieć, kim jesteśmy, czego potrzebujemy i w co wierzymy w życiu na jawie. Kiedy nieświadomie tworzymy w nocy nasze sny, angażujemy się w ten sam proces, dzięki któremu w codziennej rzeczywistości potrafimy wyobrazić sobie nasze ambicje. Temu zaangażowaniu sprzyja formułowanie obrazów na temat naszej przyszłości. Wyobrażenia, które tworzymy w snach, odzwierciedlają to, jak widzimy samych siebie w życiu na jawie i pomagają nam wyobrazić sobie te osoby, którymi możemy i chcemy się stać.

Jakie jest znaczenie snów?
Chociaż sny przypominają strumień przypadkowych obrazów, całkowicie pozbawiony sensu, to dzięki nim wyrażamy siebie w odmienny i znacznie bardziej twórczy sposób. Aby zrozumieć, dlaczego śnimy określony sen, trzeba popracować z obrazami i emocjami, jakie się w nim pojawiają. Obrazy, które tworzymy w snach, są naturalnym sposobem łączenia tego, co dzieje się w wewnętrznym świecie wyobraźni, z zewnętrznym światem rzeczywistości. Te połączenia prowadzące ze świata wewnętrznego do zewnętrznego określane są także mianem symboli i pomagają zrozumieć, kiedy i gdzie możemy podjąć odpowiednie działania w życiu na jawie.

Dlaczego ludzie tworzą podobne tematy snów?
Choć każdy z nas jest niepowtarzalną ludzka istotą, to jednak mamy pewne wspólne wzorce zachowania i dlatego tworzymy podobne tematy snów. To sposób na zgłębianie naszych zachowań w życiu na jawie oraz możliwości ich wykorzystania do osiągnięcia przynajmniej niektórych celów, jakie sobie wyznaczyliśmy. Zrozumienie tematu konkretnego snu umożliwia nam zastosowanie tej wiedzy w określonych sytuacjach naszego życia na jawie.

Czy śnimy każdej nocy?
Na ogół śpimy w 90-minutowych cyklach i zazwyczaj śnimy o czymś w trakcie każdego z nich. Pierwszy z tych snów trwa od 10 do 15 minut, potem ich długość wzrasta aż do 40–45 minut w trakcie ostatniego cyklu przed przebudzeniem. Zatem śnienie zajmuje nam średnio około dwóch godzin każdej nocy, tak więc dwunasta część życia każdego z nas jest marzeniem sennym. Pewne obrazy senne tworzymy także na początku zasypiania, kiedy zaczynamy się odprężać i odpływać. Ten moment nazywany jest stanem hypnagogicznym i zwykle przybiera postać przypadkowych fleszy, w większości zaczerpniętych ze zdarzeń mijającego dnia.

Jak pamiętamy nasze sny?
Niektórzy twierdzą, że nigdy nie śnią, ale prawda jest taka, że po prostu nie pamiętają swoich snów. Choć zapamiętanie snu wydaje się prawdziwym wyzwaniem, wszystko, co musimy zrobić, to utrwalić trzy pojęcia: CHCIEĆ, NIE RUSZAĆ SIĘ, WYPEŁNIĆ (ang. WILL, STILL, FILL). Kiedy ułożysz głowę na poduszce, żeby zasnąć, powiedz sobie: „Dzisiaj CHCĘ zapamiętać moje sny”. Kiedy obudzisz się, NIE RUSZAJ SIĘ przez minutę. Nie patrz na zegarek, nie kiwaj nawet palcami stóp. Dzięki takiemu bezruchowi przypłyną do Ciebie obrazy i emocje, jakie stworzyłeś w swoich snach. Jedyne, co musisz potem zrobić, to WYPEŁNIĆ szczeliny między sennymi obrazami, jakie stworzyłeś, a wtedy Twój sen zacznie się układać w logiczną historię.

Czy możemy kontrolować nasze sny?
Bardzo duże jest zainteresowanie możliwościami kontrolowania własnych snów i wszystkiego, czego w nich doświadczamy. Mówi się też o „świadomym śnieniu”, czyli o zdolności do zrozumienia, że po prostu śnimy i do świadomego wpływania na marzenia senne bez budzenia się. Prawda jest jednak taka, że nie potrafimy kontrolować snów, możemy za to dokonywać w nich pewnych wyborów. Wykorzystywanie świadomego śnienia do wyboru tego, co chcemy przeżywać w naszych snach, może pomóc nam w radzeniu sobie z pewnymi wyzwaniami w życiu na jawie. Dzięki zrozumieniu, że mamy moc dokonywania wyborów w snach, często zaczynamy dostrzegać, że mamy też moc dokonywania właściwych wyborów w codziennej rzeczywistości.

Jak możemy wykorzystywać nasze sny w codziennym życiu
Obrazy i emocje, które tworzymy w naszych snach, możemy bez trudu odnaleźć w różnych sytuacjach w naszym życiu na jawie, w którym mamy szansę dokonać właściwych wyborów. Częścią tego procesu często jest zgoda na przeminięcie tych aspektów życia, które nie są nam już potrzebne. Dzięki temu możemy sięgać po nowe możliwości i stać się ludźmi, którymi chcemy być. Wykorzystując proces łączenia snów, możemy tworzyć ważne pytania na bazie obrazów, jakie budujemy w snach, a potem wykorzystywać odpowiedzi do radzenia sobie z wyzwaniami oraz do rozwiązywania różnych dylematów codziennego życia. Sny odbieramy wtedy z większą świadomością i mądrością, co umożliwia nam podejmowanie właściwych decyzji. Sen jest tylko snem, dopóki nie wykorzystamy go w praktyce. 

Ian Wallace jest psychologiem...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy