Autor: Piotr Markiewicz

dr, pracuje na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie.
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Życie ze snu

Jung twierdził, że to list pisany przez Jaźń. Dla Freuda był uwolnieniem ukrywanego pragnienia. To w nim do królów i proroków przychodzili anielscy posłańcy, a nawet sam Bóg. Mędrcom objawiała się tam prawda, filozofom idee, a wynalazcom genialne rozwiązania. Sen, przedsionek innej rzeczywistości. Co się dzieje po drugiej stronie rzęs, gdy usypiamy? Czy sny coś znaczą? Coś nam mówią?

Czytaj więcej

Uśpieni mordercy

Powszechnie życzymy sobie „spokojnych snów”. Za życzeniem tym kryje się wiedza, że w nocy może być... różnie. I wcale nie chodzi tylko o to, że ktoś lub coś może nam sen zakłócić. Idzie też o nas samych... Podczas snu ludziom zdarza się czynić rzeczy naprawdę straszne.

Czytaj więcej

Życie ze snu

Co dzieje się po drugiej stronie rzęs, gdy usypiamy? Jak śni nasza głowa, co dzieje się w mózgu, gdy śpimy? Dlaczego mamy marzenia senne, jak one powstają? Co wiemy o naszym nocnym życiu?

Czytaj więcej

Głowa przetwarza słowa

Za rozumienie wypowiedzi innych odpowiada nasza zdolność do automatycznego symulowania w mózgu treści zasłyszanych komunikatów. Umożliwia ją skomplikowana relacja, jaka zachodzi między językiem, spostrzeganiem i działaniem.

Czytaj więcej

Życie ze snu

Jung twierdził, że to list pisany przez Jaźń. Dla Freuda był uwolnieniem ukrywanego pragnienia. To w nim do królów i proroków przychodzili anielscy posłańcy, a nawet sam Bóg. Mędrcom objawiała się tam prawda, filozofom idee, a wynalazcom rozwiązania nurtujących problemów. Sen, przedsionek innej rzeczywistości. Co dzieje się po drugiej stronie rzęs, gdy usypiamy? Czy sny coś znaczą? Coś nam mówią?

Czytaj więcej

Matrix w każdej głowie

Nasz układ nerwowy, mózgowie, zachowuje się jak wyrafinowany producent matrixa. Tworzy świat, który widzimy, dotykamy i smakujemy. Wydaje nam się, że najpierw jest świat, a potem nasze doznanie realnej, bo namacalnej, rzeczywistości. Nic bardziej mylnego.

Czytaj więcej

Uśpieni mordercy

Powszechnie życzymy sobie na dobranoc „spokojnych snów”. Za życzeniem tym kryje się wiedza, że w nocy może być... różnie. I wcale nie chodzi tylko o to, że ktoś lub coś może nam sen zakłócić. Idzie też o nas samych - podczas snu ludziom zdarza się czynić rzeczy naprawdę straszne.

Czytaj więcej

Piękno zwane pożądaniem

Świat goni za pięknem. Wciąż wybierane są najpiękniejsze kobiety, media lansują atrakcyjnych fizycznie celebrytów, chirurgia plastyczna stała się czymś normalnym. Piękno jest w cenie. Dlaczego jednak jest ono dla nas tak ważne? Okazuje się, że o naszej preferencji piękna decydują m.in. mózgowe mechanizmy reprodukcji. Czy zatem wyczucie piękna to jedynie zamaskowane pożądanie?

Czytaj więcej

Bokserski obłęd 

Walki współczesnych gladiatorów przyciągają tłumy widzów. Im więcej potężnych ciosów dochodzi celu, im więcej krwi i bólu walczących, tym większe emocje. Tyle tylko, że dzisiejsi herosi za kilkanaście lat mogą zamienić się w ludzkie wraki.

Czytaj więcej

Zdążyłeś nie przyjść w przewidzianej porze

Zadzwoń do mnie jutro. Pamiętasz? – za dwa dni imieniny u Baśki. Aha, i weź lekarstwo wieczorem – słyszymy często. Lub sami planujemy, co mamy zrobić za kilka godzin czy dni. Aby tak się stało, musimy o tym pamiętać.

Czytaj więcej

Oczy szeroko zamknięte

O czym są nasze sny? Często przypisujemy im szczególne znaczenie. Współczesne badania potwierdzają, że do pewnego stopnia sny są ważną informacją o nas samych. I doskonałym sposobem, by zajrzeć do ukrytych w naszym umyśle procesów.

Czytaj więcej