Dołącz do czytelników
Brak wyników

Psychologia i życie

23 września 2021

NR 10 (Październik 2019)

Nihil novi

0 249

Powiada się, że przysłowia są mądrością narodów. Łacińskie powiedzenie, że historia jest nauczycielką życia, oznacza, że poszczególne zbiorowości potrafią korzystać z doświadczeń swoich przodków. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Sonia Shah w książce poświęconej epidemiom pokazuje, jak dawniej radzono sobie z cholerą i innymi chorobami. Jedną z przyczyn szybkiego ich rozprzestrzeniania się była pazerność i chciwość. W XIX wieku epidemia cholery w Nowym Jorku zebrała swoje śmiertelne żniwo wskutek tego, że woda czerpana była z jeziorka Collect Pond, bardzo zanieczyszczonego ściekami. Firma Manhattan Company nie chciała ponosić większych kosztów związanych z budową linii dostarczającej czystą wodę z większych odległości. 

Kwestionowano sensowność niektórych rozwiązań, takich jak wprowadzanie kwarantanny lub kordonów sanitarnych. Dzięki nim udawało się ograniczyć zasięg epidemii dżumy – choroby prowadzącej do wysokiej śmiertelności. W XVIII i XIX wieku środowiska biznesowe uważały, że kwarantanna podczas epidemii cholery prowadzi do większych szkód aniżeli sama choroba. Szermowano argumentem, że wprowadzanie ograniczeń jest przejawem despotyzmu i godzi w wolność jednostki.

POLECAMY

Pewne kwiatki dotyczą psychologii władzy. Państwa europejskie przez wiele lat prowadziły negocjacje w sprawie wprowadzenia systemu wczesnego ostrzegania o epidemiach. Porozumienie w tej sprawie podpisano pod koniec XIX wieku. Jednak władze Włoch w pierwszej dekadzie XX stulecia podjęły wiele kroków, by informacja o epidemii cholery nie przedostała się do opinii publicznej. Nie dość, że cenzurowano teksty prasowe (zakazane było używanie słowa „cholera”), to na dodatek wypłacano specjalne premie dziennikarzom za pomijanie tematów związanych ze zdrowiem i chorobami w ogóle. Miało to zapobiec niepokojom. Oczywiście, takie zabiegi nie sprzyjały budowaniu zaufania do władz, gdyż ludzie dowiadywali się...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy