Niepewność

Psychologia i życie

Żyjemy w czasach niepewności. Dotyczy ona różnych dziedzin życia. Nie wiemy, czy zostaniemy zakażeni koronawirusem, czy choroba dotknie kogoś z bliskich. Nie wiemy, jaki będzie jej przebieg, ani tego, czy uda się wezwać pomoc na czas. Raz dociera do nas informacja, że trzecia fala pandemii zawita do nas na przełomie zimy i wiosny, a innym razem, że pojawi się dopiero jesienią. Nie wiemy też, czy uda się nam zaszczepić odpowiednio wcześnie. Do tego dołącza się niepewność związana z chwiejną sytuacją polityczną – czy nadal będzie rządziła ta sama koalicja. Z pandemią związana jest również niepewność ekonomiczna – można oczekiwać, że niektóre firmy zaprzestaną działalności, a inne mocno zredukują zatrudnienie. O tej niepewności mówią niewiele publiczne media. Na kanale Euronews pokazywano krótki reportaż Unreported Europe. Można było w nim zobaczyć bezdomnych z Wiednia czy Barcelony, którzy stracili wszystko podczas pandemii. W różnych punktach miast wydawano im ciepłe posiłki. Telewizja rządowa, zwana publiczną, takich obrazów nie pokaże, gdyż już pokonaliśmy pandemię albo jesteśmy w trakcie jej pokonywania. Dochodzi do tego niepewność związana z życiem społecznym – z demonstracjami, ze wzrostem wrogości wobec rozmaitych grup i tak dalej. Kiedy zacząłem wyliczać różne dziedziny, w których wzrasta niepewność, sam poczułem się mniej pewnie. 

Tolerowanie niepewności jest zdaniem psychologów ważnym elementem naszego systemu poznawczego i emocjonalnego. Wiesław Łukaszewski zaliczył tę formę tolerancji do mądrości. Pisze on, że przyjmowanie do wiadomości istnienia znacznej niejednoznaczności czy różnorodności świata wiąże się z interesującą nas formą tolerancji. Pozwala to np. na unikanie dogmatyzmu czy skłonności do czarno-białego widzenia świata. Małgorzata Kossowska wraz ze swoimi współpracowniczkami pokazała, że potrzeba domknięcia poznawczego (związana z unikaniem niepewności) może destrukcyjnie wpływać na nasze funkcjonowanie poznawcze i emocjonalne. 

POLECAMY

Ludzie o niskim poziomie tolerancji na niepewność kompulsywnie poszukują odpowiedzi na pytanie: „Jak jest naprawdę?”. Nie chcą przyjąć do wiadomości tego, że nie istnieje prosta odpowiedź na to pytanie – to zależy od tego, kt...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Zobacz więcej

POLECAMY

Przypisy