Mistrz i marionetki
Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała,Tomasz Maruszewski Mózg i umysł Psychologia dziś 2/2007
Przekonania i wspomnienia, sympatia dla kogoś lub współczucie, radość albo złość – to wszystko może stać się narzędziem wpływu w rękach mistrza-manipulatora, który umiejętnie porusza nami niczym marionetkami.
Wyobraź sobie, że ktoś nieznajomy puka do twoich drzwi i prosi o wsparcie dla akcji dobroczynnej, albo proponuje ci udział w funduszu emerytalnym. A może oferuje nową drogę zbawienia? Gdy mówi o tym wprost, możesz powiedzieć: „Nie, dziękuję, nie jestem zainteresowany”. Ale on kamufluje się i ukrywa swoje intencje. A ty, nie wiedząc o tym, realizujesz zamierzenia i cele nie swoje lecz jego. I zaczynasz zachowywać się zupełnie inaczej, jakbyś nagle przestał być sobą. Oto wychodzisz na ulicę i kwestujesz na rzecz jakiejś organizacji. Sprzedajesz produkt po mocno zawyżonej cenie, przekonując zarazem kupujących, że to wyjątkowa okazja. Albo świadczysz, oględnie mówiąc, usługi seksualne, przekazując pieniądze organizacji lub jakiemuś charyzmatycznemu przywódcy. Są to przykłady autentycznych zachowań osób poddanych manipulacji ze strony destrukcyjnych grup.
Manipulacja jest formą zamierzonego
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówElżbieta Zdankiewicz-Ścigała,Tomasz Maruszewski
Dr Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała jest psychologiem. Specjalizuje się w poznawczej psychologii klinicznej, w psychologii emocji i traumy, w mechanizmach psychomanipulacji oraz w terapii zaburzeń psychosomatycznych – w tym PTSD. Napisała m.in.: Poznawcze uwarunkowania choroby wieńcowej i zawału serca i razem z T. Maruszewskim Wokół psychomanipulacji. Pracuje w SWPS w Warszawie, gdzie jest psychoterapeutą w Centrum Terapii.
Prof. dr hab. Tomasz Maruszewski jest psychologiem. Specjalizuje się w psychologii poznania, emocji i stresu, a także pamięci autobiograficznej. Napisał m.in.: Psychologia poznawcza, Psychologia poznania, Pamięć autobiograficzna oraz wspólnie z Elżbietą Ścigałą Emocje – aleksytymia – poznanie. Jest członkiem International Council of Psychologists. Pracuje w SWPS Wydział Zamiejscowy w Sopocie.