dOKŁADKA 30

Ja i mój rozwój Wstęp

Jak mają się do siebie pojęcia manipulacji i wpływu społecznego? Mają się jak kobieta do człowieka: każda kobieta jest człowiekiem, ale nie każdy człowiek jest kobietą.

Jak wiadomo, kobieta jest bytem do pewnego stopnia nieodgadnionym. Są też kobiety bardziej i mniej kobiece. Manipulacje także są zwykle niedookreślone. Nie zawsze wiadomo, czy mamy do czynienia z manipulacją, czy nie. Wpływ społeczny może przy tym wiązać się ze zmianami zarówno korzystnymi, jak i niekorzystnymi dla obiektu oddziaływań. Manipulacja jest natomiast oddziaływaniem, w którym osoba wywierająca wpływ nie liczy się z interesem osoby, na którą wpływ ten jest wywierany. Ważna jest dla niej tylko własna korzyść.

Wpływ społeczny może mieć miejsce niezależnie od stanu świadomości obu osób. O manipulacji, zdaniem Nawrata, można zaś mówić wyłącznie wtedy, gdy osoba wywierająca wpływ w pełni świadomie stosuje określone zabiegi, a osoba, na którą wpływ jest wywierany, nie w pełni zdaje sobie sprawę z tego, że zachowuje się tak właśnie dlatego, że zastosowano wobec niej specyficzne działania.

Każdy z nas wywiera wpływ na innych ludzi. Każdem...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI