Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Wstęp

14 września 2016

dOKŁADKA 30

0 437

Jak mają się do siebie pojęcia manipulacji i wpływu społecznego? Mają się jak kobieta do człowieka: każda kobieta jest człowiekiem, ale nie każdy człowiek jest kobietą.

Jak wiadomo, kobieta jest bytem do pewnego stopnia nieodgadnionym. Są też kobiety bardziej i mniej kobiece. Manipulacje także są zwykle niedookreślone. Nie zawsze wiadomo, czy mamy do czynienia z manipulacją, czy nie. Wpływ społeczny może przy tym wiązać się ze zmianami zarówno korzystnymi, jak i niekorzystnymi dla obiektu oddziaływań. Manipulacja jest natomiast oddziaływaniem, w którym osoba wywierająca wpływ nie liczy się z interesem osoby, na którą wpływ ten jest wywierany. Ważna jest dla niej tylko własna korzyść.

Wpływ społeczny może mieć miejsce niezależnie od stanu świadomości obu osób. O manipulacji, zdaniem Nawrata, można zaś mówić wyłącznie wtedy, gdy osoba wywierająca wpływ w pełni świadomie stosuje określone zabiegi, a osoba, na którą wpływ jest wywierany, nie w pełni zdaje sobie sprawę z tego, że zachowuje się tak właśnie dlatego, że zastosowano wobec niej specyficzne działania.

POLECAMY

Każdy z nas wywiera wpływ na innych ludzi. Każdemu z nas zdarzało się też manipulować innymi. Dlaczego manipulujemy innymi? Oczywiście, przede wszystkim dlatego, że chcemy zrealizować swoje cele, a sądzimy, że bez manipulacji może się to nam nie udać. Manipulując, ignorujemy podmiotowość osoby, do której się zwracamy. Górę bierze nasz egocentryzm. Niektórzy posuwają się jeszcze dalej. Manipulacja innymi nie jest dla nich jedynie środkiem do uzyskania konkretnych korzyści, ale celem samym w sobie. Upajają się tym, że mają władzę nad innymi ludźmi, że mogą skłaniać ich do robienia najróżniejszych rzeczy.

Dlaczego dajemy sobą manipulować? Bo najczęściej nie zastanawiamy się nad swoimi reakcjami, działamy automatycznie. Nie mamy czasu, albo wystarczającej motywacji, by przemyśleć swoje zachowanie i jego ewentualne konsekwencje. Refleksyjność, krytycyzm, myślenie o przyszłości – oto najlepsze recepty na nieuleganie manipulacji. Sama wiedza o różnych technikach manipulacyjnych może n...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy