Metody na święta

Na temat

Wspólne święta warto zaplanować, robiąc gruntowne porządki nie tylko w domach, ale również w umysłach i sercach. Bo dobrze przygotowany umysł pozwoli zadbać o pełną wzajemnego szacunku i życzliwości atmosferę przy świątecznym stole.

Święta Bożego Narodzenia – najbardziej magiczne, podniosłe, wzruszające, przedstawiane w reklamach telewizyjnych jako ciepłe, rodzinne... Na solidnym, pięknie przystrojonym stole stoją półmiski z 12 starannie przygotowanymi potrawami, obok symetryczna, błyszcząca choinka, a pod nią podarki od świętego Mikołaja, zapakowane w czerwono-złoty ozdobny papier. Wokół stołu biegają roześmiane, śliczne dzieci, ubrane w odświętne stroje. Na kanapie siedzi piękna para, elegancko ubrana, uśmiechnięta i przytulona. W tle słyszymy „Last Christmas”, utwór kojarzony z atmosferą świąteczną, który towarzyszy nam w grudniu od przeszło 30 lat, choć tak naprawdę opowiada smutną historię nieudanej i przedwcześnie zakończonej miłości.
Wielu z nas dąży do tego, żeby ich święta były równie piękne i idealne. Często wiemy bądź czujemy, że to trudne do zrealizowania, a mimo to próbujemy. W efekcie niejednokrotnie przeżywamy rozczarowanie, mając sobie i innym za złe, że znów zabrakło czasu, pieniędzy, determinacji, aby stworzyć taką idealną świąteczną atmosferę.

Na liście nieszczęść

Takie rozczarowania są zapewne jedną z przyczyn, dla których święta Bożego Narodzenia znajdują się na liście najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka, opracowanej przeszło 50 lat temu przez amerykańskich psychiatrów Thomasa Holmesa i Richarda Rahe’a. Wprawdzie zajmują na niej dopiero 42 miejsce (na pierwszym jest śmierć małżonka), ale już sama ich obecność w gronie bardzo trudnych wydarzeń życiowych wydaje się znacząca. 
Rzeczywiście, wiele osób z trwogą myśli o przygotowaniach do tych magicznych trzech dni grudnia. Wydatki świąteczne mocno nadwyrężają budżety domowe, a przygotowania wiążą się ze znacznymi nakładami czasowymi, no i z ogromnym stresem. Wielokroć przyczynia się do niego także perspektywa rodzinnych spotkań przy świątecznym stole. Widujemy wtedy krewnych, z którymi spotykamy się raz-dwa razy w roku. Dyskusje o polityce, religii, spory światopoglądowe to tylko część kłopotliwych i stresujących sytuacji, które mogą mieć miejsce podczas świątecznej, często zakrapianej alkoholem, wieczerzy. 
Najtrudniejsze bywają rozmowy na tematy osobiste: „Kiedy planujecie wziąć ślub?”, „Kiedy w końcu zdecydujesz się na dziecko?” „Czy złożyłaś już pracę dyplomową?”, „Jak twój awans, o którym wspominałaś w kwietniu?”, „Co z twoją dietą?” i tym podobne. Tego rodzaju pytania – czasami podyktowane troską, czasami ciekawością (być może nadmierną), a może również chęcią dokonania porównań społecznych (kto, ile i czego ma, ile osiągnął) – mogą być przykre, a nawet bolesne. Możemy po prostu nie mieć chęci, żeby na nie odpowiadać, szczególnie gdy podejrzewamy, że nasze odpowiedzi spotkają się ze zdziwieniem, brakiem zrozumienia bądź negatywną oceną współbiesiadników. Zazwyczaj najtrudniejsze są pytania dotyczące kwestii, z którymi sobie nie radzimy, które nas martwią, które odczuwamy jako dotkliwe życiowe porażki, np. o ciągle niezaliczoną pracę dyplomową czy wieloletnie nieskuteczne próby zajścia w ciążę. A przecież takie sprawy i tak już odbierają radość z codziennych mniejszych i większych sukcesów, miłych spotkań czy drobnych przyjemności.

POLECAMY

W kontakcie ze sobą i innymi

Kontakty z innymi ludźmi i głęboki kontakt z samym sobą to największe wyzwania okresu świątecznego. Jak sobie z nimi radzić? Jak się przygotować do dobrego, harmonijnego i radosnego przeżywania świąt Bożego Narodzenia?
Część osób znajduje ukojenie w wierze i powiązanych z nią świątecznych obrzędach. Inni przygotowują się (nie tylko do świąt), wchodząc w głębszy kontakt z samym sobą. Im bardziej jesteśmy świadomi własnych potrzeb, wartości, celów i im lepiej rozumiemy powody naszych emocji, szczególnie tych trudnych (np. złości, strachu, smutku, frustracji, wstydu czy poczucia winy), tym większą mamy szansę na głębszą samoświadomość i osiągnięcie wewnętrznego spokoju.
Okres Bożego Narodzenia może być szczególnie trudny dla osób samotnych, ponieważ święta te są powszechnie uważane za wyjątkowe, radosne i r...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI