Jak okazać miłość osobie z depresją?

Zdrowie i choroby

Twój partner lub bliska osoba zmaga się z chorobą depresyjną i nie wiesz, jak mógłbyś okazać mu swoje uczucia? Oto kilka sposobów.

Sytuacja, gdy Twoja ukochana osoba zmaga się z zaburzeniami depresyjnymi, jest bardzo trudna również dla Ciebie. Możesz nie wiedzieć, jak zachować się, kiedy jednego dnia wydaje się, że z Twoim partnerem jest lepiej, a na drugi dzień widzisz, że znów jest wycofany, niezdolny do ucieszenia się czymkolwiek i że chyba wolałby, żebyś zachował wobec niego dystans. Tymczasem powinieneś wiedzieć, że to właśnie Ty, jako bliska osoba, możesz pomóc mu złagodzić cierpienie i przyśpieszyć czas wyleczenia. Oto siedem sposobów na to, jak okazać Twojemu partnerowi miłość w tym bardzo trudnym dla niego czasie.

  • 1. Pomóż mu ogarnąć bałagan

Gdy ktoś jest porywany przez falę depresji, ma wrażenie, że jego życie ulega spowolnieniu, podczas gdy cały świat przyśpiesza. Jego skrzynkę zasypują wiadomości, na które powinien odpisać, zlew jest pełny niepozmywanych talerzy, wciąż brak mu motywacji, żeby zrobić pranie. Nie chodzi o to, żebyś go we wszystkich tych czynnościach zastępował, choć w ciężkiej fazie choroby może być to konieczne. Jeśli jednak to możliwe, pomóż mu wybrać sprawy, które trzeba załatwić w pierwszej kolejności, a porządkiem w domu zajmijcie się razem, dzieląc obowiązki. Ogarnięcie bałaganu sprawi, że otoczenie wyda się Twojemu partnerowi bardziej przyjazne. Dzięki temu zwiększają się szanse na poprawę jego stanu.

POLECAMY

  • 2. Przyrządź mu dobry posiłek

Osoby w depresji zmagają się najczęściej z jednym z dwóch zaburzeń odżywiania: albo mają problem z przełknięciem czegokolwiek, ponieważ przestają czuć smak potraw, albo objadają się kompulsywnie. Niezależnie od tego, będ...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI