Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp

4 listopada 2015

Leczenie DEPRESJI

0 435

W styczniowych "Psychomitach" odpowiadamy na pytania dotyczące depresji, które nadesłaliście do redakcji "Charakterów". Depresja jest dziedziczna

Wprawdzie potwierdzono istotnie częstsze rodzinne występowanie depresji, ale problem jest znacznie bardziej złożony. Przecież na depresję nie zapadają wszystkie dzieci leczących się z powodu tego zaburzenia rodziców. Ze względu na to, że depresja manifestuje się nie tylko przez subiektywne objawy, ale również poprzez określony, pesymistyczny światopogląd, upośledzoną aktywność, zmniejszenie zainteresowań czy wyczekiwanie na nieszczęścia i choroby, to taka postawa rodzica nie może nie mieć wpływu na kształt osobowości rozwijającego się i dojrzewającego w depresyjnej atmosferze dziecka. Z klinicznego punktu widzenia depresja to zaburzenie, które prawdopodobnie uwarunkowane jest łącznym wystąpieniem rozmaitych czynników – genetycznych, środowiskowych, a także bieżących stresów, strat czy chorób somatycznych. Te ostatnie pełnić mogą funkcję tzw. czynników inicjujących (rozniecających) epizod depresyjny. Okoliczności takie, jak osamotnienie, zła sytuacja materialna, brak pracy, starzenie się – również są częstą przyczyną wystąpienia depresji. Teoretycznie więc osoby z obciążeniem rodzinnym powinny być objęte profilaktyką „przeciwdepresyjną”, aby zapobiegać kumulowaniu się czynników ryzyka.

Depresję można leczyć tylko farmakologicznie

Wręcz przeciwnie. Depresji nie powinno się leczyć jedynie farmakologicznie, a w łagodniej przebiegających zaburzeniach depresyjnych farmakoterapia niekiedy w ogóle nie jest potrzebna. Paradoksalnie wielu pacjentów woli ograniczać leczenie do przyjmowania leków, gdyż jest ono prostsze i ma cechy „magiczne” (połknę tabletkę i natychmiast poczuję się lepiej). Oddziaływania psychologiczne (rozmowa, porada psychologiczna, psychoterapia) wymagają więcej czasu i wysiłku, tak ze strony lekarza, jak i pacjenta, ale jedynie one stwarzają szansę zrozumienia, o jakim problemie czy deficycie informują objawy depresyjne.
U bardzo wielu osób depresję poprzedza, chociaż nie zawsze bieżąca, utrata czegoś ważnego (osoby, wartości, celu życia itp.). Z drugiej strony objawy depresyjne, takie jak przekonanie o małej wartości czy poczucie winy, mogą maskować nieakceptowane, nieświadome skłonności do wywyższania się, potrzebę bycia docenianym, lub wręcz pogardę wobec innych ludzi. Trudno wyobrazić sobie, by takie cechy mogły zostać zmienione przez związek chemiczny, nawet bardzo złożony, zawarty w leku.

Nieleczona depresja zazwyczaj prowadzi do alkoholizmu

...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy