Dołącz do czytelników
Brak wyników

Psychologia i życie

5 maja 2019

NR 5 (Maj 2019)

Jak awatar z awatarem

0 541

Wypowiedzi w sieci cechują się brutalnością. Ich autorzy mają przekonanie, że nie mówią do realnej osoby, tylko do jej awatara. Jednak ukryta za nim osoba może czuć się zraniona.

Twierdzenie, że czasy współczesne nie przypominają niczego, co działo się w przeszłości, brzmi jak truizm. To samo można było mówić w odniesieniu do każdego z wcześniejszych momentów w dziejach. Jednak współcześnie pojawiła się różnica jakościowa w stosunku do tego, co było dawniej. Przynajmniej część populacji żyje w dwóch światach – w świecie offline i w świecie online. Nauki społeczne, w tym psychologia, koncentrowały się na próbach wyjaśnienia zachowania człowieka w pierwszym z tych światów. Ważną rolę w tych wyjaśnieniach odgrywała koncepcja self, czyli Ja. Uważano, że podmiot jest odpowiedzialny za pojawienie się różnych zachowań. To, co ludzie myślą na temat samych siebie, wpływa no to, co będą robili, do jakich celów będą dążyli albo też w jaki sposób będą odnosili się do innych. 

Badacze z uniwersytetu w Tilburgu, pracujący pod kierunkiem Jana Blommaerta, belgijskiego lingwisty społecznego i antropologa, zwracają uwagę, że oprócz koncepcji self należałoby stworzyć koncepcję selfie.

POLECAMY

Wszyscy wiemy, czym jest selfie, ale wspomniani badacze posługują się tym terminem w odmienny sposób. Selfie to po prostu sposób prezentowania siebie w świecie online. Pojęcie selfie powinno odgrywać centralną rolę w koncepcjach zachowania się w tym świecie. Co prawda światy online i off­line są ze sobą ściśle powiązane, jednak w każdym z nich obowiązują inne reguły. Kontakty offline oznaczają fizyczną obecność drugiej osoby – podczas takich kontaktów na zachowania tej osoby reaguje się niemal natychmiast, można udzielać odpowiedzi na jej pytania, korygować jej wypowiedzi czy nawet pod wpływem jej argumentów zmieniać swoje opinie. W tym świecie różne reguły hamują niektóre zachowania. Nie mówimy komuś, że jest bezdennie głupi i aroganc­ki, posługujemy się raczej eufemizmami typu: czy możesz zastanowić się nad tym, co robisz...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy