Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

9 stycznia 2019

Głód dotyku

0 1050

Słynne eksperymenty amerykańskiego psychologa Harry’ego Harlowa na młodych rezusach wykazały, że potrzeba dotyku u naczelnych bywa silniejsza nawet niż głód! 5 stycznia mija 60 lat od ukazania się w czasopiśmie "American Psychologist" jego artykułu "The Nature of Love" ("Natura miłości"), w którym opisał wyniki swoich badań.

 

5 stycznia 1959 w czasopiśmie „American Psychologist” ukazał się artykuł Harry’ego Harlowa „The Nature of Love” („Natura miłości”). Do dziś studenci uczą się o jego eksperymencie z małymi rezusami i atrapami matek – jedną karmiącą, a drugą miękką i miłą w kontakcie. Eksperyment dowiódł, że to nie pokarm, lecz właśnie bliskość ma wpływ na przywiązanie dziecka do matki oraz redukowanie jego lęku.

Eksperymenty Harlowa na młodych rezusach wykazały, że potrzeba dotyku u naczelnych bywa silniejsza nawet niż głód! W jednym z badań małe małpki odłączono od biologicznych matek i umieszczono w klatkach, gdzie miały zastępcze „matki”, czyli atrapy. Jedna była kanciasta, druciana, druga zaś miękka, owinięta przyjemną w dotyku tkaniną. Losowo małpki przydzielono do dwóch grup. W pierwszej grupie mleko dostarczała miękka „matka”, w drugiej ta druciana. Przez pięć miesięcy mierzono, ile czasu małpki spędzają w kontakcie z każdą z nich. Okazało się, że niezależnie od tego, która „matka” dawała mleko, wszystkie małpki niemal cały czas przywierały do tej miękkiej, przyjemnej w dotyku.

POLECAMY

Niektóre nawet podczas ssania mleka od matki drucianej wciąż trzymały się tej miękkiej. Szczególnie gdy zostały czymś przestraszone, zawsze przywierały do miękkiej „matki”, nawet jeśli były...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy